| sNk_7399 a întrebat:

Mi-am cumparat o placa de baza Gigabyte Z170-gaming k3 un procesor i7 7700k, 8gb ram si o placa video nVIDIA Asus gtx 1050 Ti si un hard, sursa si ce mai trebuia le-am montat cum trebuie si nimic nici un raspuns nu se aprinde monitorul... Din cate am vazut pe net uni puneau un mini ssd pe placa de baza. Oare asta e problema de nu se aprinde? Astept raspunsurile voastre. Multumesc

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Din pacate placile de baza skylake au nevoie de update de bios ca sa mearga cu kaby lake.
asta inseamna sa iti iei un procesor skylake -> faci update de bios -> pui 7700k-u inapoi.

bine exista intotdeauna posibilitatea sa nu fi montat ceva bine.
daca nu se aprinde monitorul nu o sa fie niciodata o problema de la hard.

| sNk_7399 explică (pentru peperonies):

Si cum fac update-ul daca mie nu mi se aprinde nimic?

| sNk_7399 explică (pentru peperonies):

Daca il returnez pe asta si imi iau un skylake i7 6700 ar merge?

| peperonies a răspuns (pentru sNk_7399):

Da.

| peperonies a răspuns (pentru sNk_7399):

Cum am zis in postul de mai sus. cu un procesor skylake.

| Superior a răspuns (pentru sNk_7399):

De ce sa te complici atat si sa nu ramai pe Kaby Lake cand poti face un update de bios cu 30 de lei la PC Garage?

| Superior a răspuns (pentru sNk_7399):

Sursa cat are? Ce firma si model este?

| sNk_7399 explică (pentru Superior):

Sursa e de la Thermaltake Smart dps g 700w

| sNk_7399 explică (pentru Superior):

Nu prea am baza in Pc garage

| Superior a răspuns (pentru sNk_7399):

De ce? Ofera servicii foarte bune, am comandat de 6000 de lei de la ei si au livrat foarte repede, produse fara probleme.

| sNk_7399 explică (pentru Superior):

Pe cutia la placa de baza scrie
Cpu suported 6th Gen Intel core processors big grin

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

7700k cu 1050ti... nu vreau sa ma gindesc ce sursa Deluxe ti-ai luat. Geez... Detaliaza configuratia cum trebuie. Ai pus alimentarea suplimentara la placa video? Daca nu se deschide monitorul cand e conectat la placa video, conecteaza-l la iesirea video a placii de baza. De obicei daca ai probleme si nu ia placa video, intra integrata de una singura.

| sNk_7399 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am pus alimentarea la placa video si nu a mers am conectat si la placa de baza si nimic...