| Mihai09010 a întrebat:

Salut TPU, pierdeam timpul pe Wikipedia zilele trecute și am dat peste un articol despre un râu din Constanța din comuna ostrov satul Almălău.
Este vorba despre râul Almălău datele disponibile despre acest râu sunt foarte sărace pe internet și nu am reușit să găsesc mai nimic, de asemenea pe multe hărți nici nu apare, am reușit să găsesc decât două hărți care indicau acest râu, m-am uitat și pe google maps însă fără succes. Mă puteți ajuta cu mai multe informații despre acest râu (o hartă în special)?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pe isudobogea am gasit ca este un parau, deci de aici rezulta ca nu il gasesti pe harta. Este mult prea neinsemnat ca sa il vezi.

17 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nici nu am auzit de el, până acum...

Satul Almalîu e așezat pe ambele maluri ale pârâului Almalîul. E posibil să fi preluat numele pârâului care îl străbate.
Pârâul traverseaza com Ostrov si satul Almalâu si se varsă in Lacul Bugeac.

Vezi firicelul acela alb? E abia vizibil.
E pârâul Almălău.

https://postimg.cc/Mctj2YnY

https://m.ziuaconstanta.ro/......96158.html

| Brizbriz a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce e alb sunt strazi, trebuie sa fie cu albastru deschis daca e apa
iar la poza ta, chiar e strada, daca te duci pe google maps, poti sa vezi strada pe street view:
https://goo.gl/maps/avEKGcenaejg3PAQ9
iar, daca ar exista si ar fi pe google maps, atunci ar exista un rezultat
https://goo.gl/maps/MgRKba9SvBN1mgc39
dar google maps stie NUMAI de orasul ala
https://goo.gl/maps/pKCjV3PkHSt1x7z26

| floresdemayo a răspuns (pentru Brizbriz):

Oricum, se precizeaza in material că e vorba de un pârâu, nu de un râu, care traverseaza satul...
Zu-Zu. tongue

| floresdemayo a răspuns (pentru Brizbriz):

Ce-i cu el?

| Brizbriz a răspuns (pentru floresdemayo):

Scuze, uite ca si eu am reusit sa scriu ceva repede si sa nu verific inainte de a posta, google a "corectat" cu rece, pentru ca nici ca parau nu exista:
https://goo.gl/maps/DmJA4eRCQMsxia669

| floresdemayo a răspuns (pentru Brizbriz):

Există, chiar dacă nu apare pe harta. E un firicel de apă... nesemnificativ.

| Brizbriz a răspuns (pentru floresdemayo):

Aha, ok

| relian a răspuns:

Ori este ceva secret laughing ori nu o fi rau,o fi altceva.Din ce informatii sunt, raul asta sar varsa in lacul Buceag, ar putea fi considerat lac, habar nu am, desi in hidrografia zonei apare ca rau.

Date despre is aproape ca si inexistente, doara ca se varsa in lacul mai sus amintit si ca ar avea lungimea de 20 km.Nimic altceva,de unde izvoraste,pe unde trece nimic.
Cum ai zis si tu daca mergi si te uiti pe harta la lacul Buceag nu vezi nici un rau ca sar varsa in el.
Cel mai indicat ar fi sa gasesti pe cineva local, cineva ca noi pe aici si sa locuiasca in zona, ala ar putea sa spuna ceva mai multe informatii.
Ciudat ca nu se gasesc informatii despre, mai ales in zona unde apa ar fi o chestie importanta, ma refer ca este o zona f arida, deci ar prezenta importanta orice sursa de apa.

| Brizbriz a răspuns:

DA, e secret, vin rusii pe raul ala;))

dude, tu, chiar crezi ca tot ce zboara se mananca?!?
https://ro.wikipedia.org/wiki/R%C3%A2ul_Alm%C4%83l%C4%83u
"Râul Almălău este un curs de apă, afluent al Dunării. Se varsă în Lacul Bugeac"
https://www.google.com/......087092,14z
Google Maps can't find Râul Almălău

deci, unul FUMAT BINE, s-a apucat sa scrie pe wikipedia (ORICINE poate scrie pe wikipedia) iar, cei care corecteaza nu au catadixit sa si verifice informatia, a fost scrisa "frumos",

| Brizbriz a răspuns (pentru Vântulalb):

Wikipedia vrea cu tot dinadinsul sa arate ca vezi doamne raul ala chiar exista
eu vad numai Dunare:
https://goo.gl/maps/3ghsAZsfaZ3J3EFA7

| Vântulalb a răspuns (pentru Brizbriz):

Mareste harta si ai sa-l vezi!
Mie imi foloseste sa vad datele actualizate la zi. Chiar si un podet care apare sau dispare.

| Brizbriz a răspuns (pentru Vântulalb):

Da un link, eu am dat, si am marit harta in draci si nu am vazut nimic

| Vântulalb a răspuns (pentru Brizbriz):

Ai imtrat pe linkul pe care l-am dat sus? E si marcat raul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asta e scopul wikipediei si al presei uneori, sa-ti dea tie de cercetat si gandit, sa fi ocupat psihic cu ce idei geniale de "existenta" iti ofera ei. Poate o fi fost alta denumire, sau e vreunul chiar mic, si nu are de ce sa-i pese cuiva de el, dar de ce tie?

| Mihai09010 explică (pentru anonim_4396):

Locuiesc relativ aproape de acest râu/pârâu și nu am mai auzit de el până să dau de acel articol de pe Wikipedia ceea ce mi s-a părut ciudat, voiam doar să aflu mai multe despre el happy