| ShadowLoleris a întrebat:

Salut TpU! Tata vrea să se angajeze și doresc să-mi spuneți ce ar putea scrie în propriul lui CV. Am mare nevoie de ajutor. Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Descarca de pe net- cvul european si isi compleataza si dansul toate datele.
Poti sa incerci sa-l faci si online si pe urma sa-l printezi undeva.
Uite aici o adresa unde te poti duce si completa on-line:
https://europass.cedefop.europa.eu/editors/ro/cv/compose

| Goete a răspuns:

Adica ca inventam noi un CV pentru tatal tau?
Ce gluma buna

| Lioana a răspuns:

Date personale: nume, prenume, data nasterii, locul nasterii, adresa, codul numeric personal, serie si nr. act de identitate si data emiterii.
Studii: scolile si cursurile absolvite
Experienta: Firmele la care a lucrat, postul pe care a fost angajat, perioada in care a lucrat la fiecare din aceste firme.
Realizari: daca a castigat ceva premii, daca a publicat ceva sau orice alta realizare mai importanta
Hobby-uri

| NLS a răspuns:

Informatii generale:
Nume, prenume, adresa de domiciliu, (data și locul nașterii *), telefon, email.

Obiective:
Poate mentiona ce așteptări are de la noul loc de munca, MAI ALES daca aplica pentru un loc de munca intr-un domeniu in care nu a mai lucrat pana acum, si cu care a avut mai putine tangente.
(caut un mediu dinamic și colectiv motivant care sa ma ajute sa îmi dezvolt abilitățile acumulate pana în prezent... etc )

Studiile absolvite:
(liceul cutare, specializarea... ), și eventual mentionate toate diplomele - atât de la studii cât și de la cursuri de specializare.
Cele mai recente scoli absolvite se trec primele, cele mai vechi vor urma dedesubt.

Experienta:
Locurile de munca anterioare + postul ocupat + perioada lucrata la fiecare...
voluntariat, etc...
! Daca are la activ multe locuri de munca, e de ajuns sa le mentioneze doar pe acelea care au cat de cat legatura cu postul pentru care aplica.
Altfel va fi haos acolo si recruterii nu au timp sa isi umple capul cu abureli si chestii neesentiale.

Limbi străine stăpânite:
(oral, scris, citit... )... Poate sa faca un mic tabel dacă sunt mai mult de 1.

Competente IT:
Daca e relevant pentru job, poate sa menționeze ca știe sa lucreze în Excel, eventual alte programe ce ar putea avea legătură cu jobul.

Hobby-uri:
(! doar acelea care te delega ca o persoana organizata, stapana de sine, optimista, cu mintea ascutita, una ce e capabila sa ia decizii rapide, careia ii place munca de echipa si nu in ultimul rand - pregatita de actiune.
Exemple: plimbari, lectura, ciclism, sporturi cu motor, sah, fotbal, tenis, pasionat de aeromodelism, etc
E total irelevant daca-ti place sa colectionezi timbre si tu vrei sa aplici pentru functia de inginer.)

Carnet de conducere:
(clasa și data de la care îl poseda).

PS> Sexul, religia, statutul marital, CNP sau seria cartii de identitate sunt total irelevante pentru un CV.
Daca le mentionezi, sunt mari sanse ca un angajator serios sa treaca peste CV-ul tau.
Invata sa faci diferenta intre informatii relevante pentru cautarea unui job, si... umplutura.

PS2> Data si locul nasterii sunt undeva la mijloc. Daca nu le mentionezi, nu se va intampla nimic rau pentru tine.
Daca le mentionezi, ai putea fi discriminat din start, deci iti scad sansele de angajare.

PS3> Nu include referinţe. Dacă angajatorul doreste referinţe îţi va spune la interviu

PS4> In majoritatea cazurilor NU se mentioneaza în CV notele de la absolvirea liceului/facultăţii.

PS4> se va folosi un font modern, business oriented - precum Arial sau Calibri

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu intreaba tatal tau problema asta?