| Bucur_Emil_1997 a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez un stilou(de lux cum ar zice unii) bugetu e de max 300 de lei si ma orientasem pentru un parker, dar am vazut si un producator autohton Poenari, pareri? Daca aveti si alte variante va rog sa le postati mai jos.

Răspuns Câştigător
| Manea_Razvan_1999_rWCu a răspuns:

Produsele Parker sunt foarte bune, materialele sunt de calitate iar penita unge atunci cand scrie. Te sfatuiesc sa iti iei un Parker Urban sau IM, vezi ca exista si varianta cu accesoriile suflate in aur de 23 de karate, varinata destul de ieftina, sau varianta premium dar care din pacate este acoperita doar cu crom nu cu aur sau argint. Nu te sfatuiesc sa iei un poenari deoarece, la bugetul tau iti poti permite doar stiloul Poenari Clasic, care nu are penita originala poenari ci penita Iridium Point Germany, care este o penita foarte proasta, scrie greu si agata rau de tot. Daca poti mai pune inca 50 de lei pentru ati lua in Poenari Baron care este mult mai bun decat un Parker, mai ales deoarece este confectionat manual, la fel ca toate produsele Poenari, si are daca nu ma insel penita suflata in aur, lemnul e de buna calitate, la fel si lacul si spre deosebire de Parker are un aer mult mai premium. Deci in concluzie daca mai pui inca 50 de lei te sfatuiesc ca iti iei un Poenari Baron care e mult mai calitativ decat Parker, daca nu, ia un Parker Urban sau IM (vezi ca Parker Urban, desi este mai scump decat IM are gripul din ABS anume plastic, iar IM-ul are gripul din otel inoxidabil sabat si acoperit cu crom cu aspect satinat deci mai aderent decat plasticul ). A da la Poenari gravarea stiloului este gratuita la fel ca si gravarea cutiei acestuia deci zic eu e mult mai ok sa mai pui 50 de lei dar a iti iei un stilou de lux in adevaratul sens al cuvantului.

| Duma_Viorica_1966 a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Doresc sa achzitionez un stilou Poienari baron, dar nu stiu ce penita sa aleg (F sau M). initial inclinam catre penita M, insa am incercat un Pelikan cu penita F si mi s-a parut ca scrie destul de gros.stiti cumva daca stilourile poienari se aseamana cu pelikan din punctul acesta de vedere?

1 răspuns: