Întrebare recomandată | Citara22 a întrebat:

Salut! Trebuie sa ai bacul luat pentru a putea lua greencardul pentru America?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Depinde cum obtii acel greencnard. Poti sa Nu ai nici o scoala si poti primi greencard.

Spune situatia ta sau la ce anume te-ai gindit?

Eu iti spun optiuni in care poti lua greencardul aici.
1- Reintregirea familiei, caz in care nu ti se cere absolut nici o scoala, nici o limba, nimic, decat poate o vizita medicala

2-Emigrezi tu aici, caz in care tie personal, cel care a aplicat pentru emigrare, ti se cere sa ai liceul cu diploma de bac.Copii daca ai, sau sot/sotie, la fel nu i se cere nici o scoala, nici sa stie limba, absolut nimic, decat vizita medicala, sa nu aveti boli pe care ei nu le acccepta.

3-Te cheama cineva sa te casatoresti aici, caz in care nu trebuie sa ai nici o scoala, nici sa cunsoti limba, nimic, doar la fel vizita medicala.

4- Vine cineva sa se casatoreasca cu tine in RO, caz in care la fel, nu ti se cere scoala, nici sa cunsoti limba nici alte povesti, doara faci o vizita medicala.

Cine mai comenteaza pe aici, dealde Violeta, bate cimpii, ea se pare nu stie nici acolo la ea in Australia ce se cere pentru cei care emigreaza acolo, dar deja femeia da sfaturi, ori se crede ca le stie pe cele din SUA.

Ca idee in Canda se cere sa ai facultate, in SUA doar ce am aratat eu mai sus.
E unu aici care spune ca dormit pe ziare in America laughing este pentru prima data cand aud asa ceva, ma refer ca un roman venit aici sa ajunga pe strazi, personal nu am auzit, vazut asa ceva, nici nu cred, respectivu bate cimpii.

A plec at inapoi dupa un an de ce? Bnaui ca munca e straina de el laughing aici gasesti orice job, pentru orice tip de om, indiferent ce il duce sau nu il duce mintea.
Gasesti case, aptm de la pretuyri mici la milioane dupa cit poti sa faci.

Auzi la el daca nu ai job platit laughing sa inteleg ca unia muncesc pe aici gratis, asta din felul cum sa exprimat, mai spune ca era si la doctorat laughing ba esti nebun, ne lesi cu povestile tale.

Intr-adevar sunt si oameni care muncesc gratis, dar aia dupa jobul lor, acei oameni fac munca de asta in folosul comunitatii, sunt asa oameni la firme de astea nonprofit, la pompieri, acolo nu tloti is platiti.
Dar omu face asta din placere, sa ajute comunitate, el are jobul lui, sta f bine material, iar sa nu se plictiseasca face munca de asta ce am spus.
Mai sunt asa pe la spitale, poate ca unia dimn voi se vor minuna cum pot exista asa oameni. Uite ca in SUA exista si asa oameni laughing

Daca vrei sa participi la prodramul ala de emigrare aici in SUA, poti participa oricum, pentru ca aplicatie poate pune online oricine, nu te costa absolut nimic, este gratis, dar daca vei fi extras, atunci vei avea nevoie de ce iti cer ei.
Printre cerinte este liceul cu bacul luat, cerinta obligatorie pentru cel care aplica, dar nu si pentru familia lui.
Familia lui insemind sot/sotie si copii pana in 21 de ani.

Daca esti curios sa participi, te pot ajuta cu infrmatii, si eu tot la fel am ajuns pe aici, cu loteria, sau cum se numeste acest program de emigrare.
Mai poti emigra in Australia la tnati violetta cu 2 de TT laughing in Canada, dar acolo ti se cere facultate si in Noua Zeelanda, astea is tarile care au programe de emigrare.

Dar la fiecare tara is cerinte diferite, nici pentru Australia cred ca nu se cere mai mult decat liceul, doar ca tanti violeta cu un t scriu acum, nu stie, ea baga tot din top laughing sa nacut cu astea stiute deja.

Ce am spus eu mai sus, alea is luate din lege, din regulile acestui program de emigrare.
Poti citi instrunctiunile si in limba romana, au asa pe webistele guvernului american.
Nu da bani nimanui, pentru ca este gratis sa participi, nu apela la nimeni care spun ca te ajuta ei, dar in schimb sa le dai bani.

Daca esti curios te ajut eu, iti arat unde si ce sa faci, desi e simplu, trebuie doar nume, unde locuiesti, daca ai sotie, barbat, copii si o poza, cam asta ti se cer, atit pentru a participa, dai summit si aia e tot.

Dupa ti se da un numar, pastrezi acel numar, se joaca la acest program in noiembrie sau octombrie in fiecare an, dar se face extragerea anul urmator, raspunsul il poti vedea prin mai la anul, daca ai fost extras sau nu.

De esti curos, spune si iti las adresa, de fat stai ca iti las adresa aici acum, sa moara unia de oftica ca informez oamenii si ei nu mai iau bani pentru ai ajuta laughing

Ok se joaca incepind cu 5 Octombrie si pana pe 8 Noiembrie, in acest timp poti sa aplici.Atentie se pune o singura aplicatie de persoana, daca pui mai multe esti deja descalificat. Poate sa aplice separat si sotia sau sotul daca ai asa ceva.
Pot aplica si copii care normal au terminat liceul, deci care au peste 18 ani, separat de tine.

Ok fii atent aici, iti las linkul, dai clik pe el si ar trebui sa te duca exact acolo unde tu sa citesti informatii.Vezi ca undeva jos ai cateva limbi in care este tradus, apesi pe Romanian si o sa se deschida in limba romana.

Asta e tot, daca ai neclaritati, sau vrei sa te ajut cu informatii, ma gasesti pe aici.
Daca nu se deschide link-ul de mai jos, atunci copie si pune pe google, apoi te va duce acolo.

https://travel.state.gov/......tions.html

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Greencardul il poti lua numai dupa ce ai luat licenta de la terminarea unei facultati, fiindca doar cu liceul sau BAC-ul, nu te primeste nimeni in America.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie, dar nici ușor nu îți va fi. Poate daca câștigi la loteria vizelor.

| Yuoia a răspuns:

Si nu numai bacalaureatul! E nevoie cel putin de o facultate dar de preferat si un doctorat.
Bacul il iei peste o apa daca nu exista pod.
https://www.dex.ro/bac

| relian a răspuns (pentru Yuoia):

Poti lua greencard fara sa ai absolut nici o clasa, fara absolut nici o scoala, fara sa stii macar un singur cuvint in engleza.
Nu va mai bagati aiurea cand nu aveti informatii, dati raspunsuri doar asa sa ce anume?

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

In America daca nu ai job platit ajungi sa dormi pe ziare pe strada. Si nu ai job platit daca nu ai o facultate buna facuta. Eu de aceea m-am intors din America dupa o luna cand aveam 25 de ani si incepusem acolo un doctorat. Chiar si unii dintre colegii mei de facultate din Romania au dormit vreo 2 saptamani pe strada pe ziare in America.

| relian a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Amice, america nu-i pentru cei care is certati cu munca laughing daca asa s-a intamplat, ar trebuie sa fii trecut in cartea recordurilor din RO primul hommless roman in statele unite laughing eu is aici de ani buni, nu am auzitm, vazut romani sa ajunga pe strada, nici aia care is ilegali, pentru ca sunt si romani ilegal pe aici.

Nu mai spune povesti altora, adica minciuni, pentru ca tot ce ai spus nu este adevarat.Si felul cum ai descris, te citez "daca nu ai job platit " adica tu ai muncit pe aici moca sa inteleg?

Iti spun eu de ce ai plecat tu de aici.Ai fost ilegal si cam te-ai saturat, asta odata, ori ca munca nu este pentru tine, cam astea is cele 2 motive pentru care ai plecat.In rest is povestile tale, tu poti sa spui romanilor de acolo ce doresti, sau aici, dar uite ca mai is si unia care stiu viata de aici, uni care aici locuiesc de ani buni.
Ups nu cumva tu esti cel car5e spunea ca era acum milionar daca ajungea pe aici, dar ca nu ai mai plecat si ca vecinii tai din RO is toti milionari pe aici? laughing

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Eu am sosit in America in Septembrie 1995 la un doctorat in Fizica la Boston College. Si este adevarat ca am fost aproape trimis inapoi in Romania de gazda la care am stat. De muncit am muncit pe 1100 USD /luna, atat era bursa mea (cu care m-am si intors in tara). Colegii mei de facultate chiar au dormit pe ziare in strada vreo 2 saptamani, cum spune Romanul fara misto, pentru ca si-au pierdut jobul. Si erau oleaca mai buni decat mine in fizica (am terminat Fizica tehnologica in 1991 cu 9, 38 / 10 pe locul
17 din 60 si intr-adevar am un doctorat in Fizica. Dumneavoastra cu ce va laudati, sau aruncati cuvintele?