| cristi_1959 a întrebat:

Salut tututor, am si eu o nelamurire. Un prieten a pierdut un telefon al unui coleg de munca, telefonul colegului lui era cumparat de aceea persoana de la altcineva care il furase.
Politia a descoperit cine a furat telefonul si s-a dus la hot dar el a spus ca nu il mai are si l-a vandut la altcineva si a spui ca l-a vandut colegului prietenului meu, politia a venit cu proprietarul telefonul la colegul ala si l-a intrebat de telefon la care el a raspuns ca nu il mai are si l-a pierdut, acum proprietarul telefonul i-a zis colegului prietenului meu ca daca nu ii aduce alt telefon si o suma de bani poate sa il bage la puscarie.Colegul prietenului meu nu i-a spus la politist ca nu el l-a pierdut ci prietenul meu si a luat fapta asupra sa.
Ce vroiam eu sa intreb este ca daca colegul prietenului meu spune pana la urma ca nu el a pierdut telefonul ci altcineva cel care plateste telefonul proprietarului si banii care i-a cerut va fi prietenul meu sau acel hot care l-a furat primul si l-a vandut mai departe?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal telefonul trebuie sa-l plateasca hotul. Cel care l-a cumparat de la hot ar trebui sa-l plateasca, in solidar cu hotul, numai daca s-ar dovedi ca a fost de rea credinta in momentul cumpararii, respectiv ca a stiut ca este furat. Altfel, daca nu a stiut de furt, el a fost de buna credinta si este aparat de principiul conform caruia se prezuma ca posesorul unui bun mobil este proprietarul acestuia. Numai bine!

| Ilinca a răspuns:

Doamne ce complicat...n-am inteles nimic big grin