| AmxMod a întrebat:

am fost complice unui furt!
Spre sfarsit devara 2015 un prieten de-al meu a furat un telefon, si mi-a spus si mie si eu am zis ok nu ma bag, traba ta! Si la furat.
Si cand ala nu si-a mai gasit telefonul ne-a dus pe toti la politie, si de frica ca trbe sa mergem a doua zii sa dam declaratie la politie seara i-am dus telefonul inapoi si am spus ca l-am gasit in iarba!
Acuma a aflat adevaru ca noi am pus la calu sa furam telefonul si a zis ca o sa mergem la politie! Sunt speriat!
Si vreau sa mentionez ca telefonul a fost recuprat in seara aceea, si a trecut mult timp din vara 2015 si plus ca si-a vandut telefonul si si-a luat altul.
Mai are ce sa ne faca politia? ce putem pati?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, dacă prejudiciul a fost recuperat, mai puteți eventual da ceva declarații din care să rezulte asta; nu se va începe urmărirea penală, fapta (urmările ei, mai exact) nemaiexistând.