| joghu22 a întrebat:

Salut!
Vad pe la televizor multe incendii cauzate de scurtcircuit.
Care sunt principalele cauze ale scurtcircuitelor? Am cautat pe internet însă nu prea inteleg.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/scurtcircuit
Aici aveți o definiție a scurtcircuitului.
Dar, popular se poate spune că un scurtcircuit se face în momentul în care instalația electrică este subdimensionată, se folosesc materiale electrice de slabă calitate și la un moment dat pe circuitul electric are loc o întreruperea urmată de un nouă trecere de curent electric.
În punctul cel mai slab va avea loc o descărcare electrică, ca un fulger care va aprinde materialele inflamabile din jur.
Iar, la imobilele nou construite, case de exemplu, au loc astfel de situații datorită faptului că proprietarul imobilului se zgârcește la bani, nu aduce electrician, ci un cârpaci, se zgârcește la a folosi materiale de calitate, dar mai mult ca sigur, la proiectul casei nu folosește un inginer electrician care să îi facă proiectul de circuit electric.
Iar, dacă cineva dorește să mă contrazică să îmi dea o explicație logică pentru care noile imobile bloc sau case au parte de mai multe scurtcircuite decât cele construite pe timpul comunismului!

| BumiWolfie15 a răspuns:

Scurtcircuitul se produce în urma supra-solicitării rețelei de energie electrică.Pe înțelesul tău, din cauza funcționării în același timp a prea multe aparate care consumă energie electrică, apoi face priza boom și ardem în chinuri. De exemplu, dacă îți amintești știrea de acum câteva luni cu un spital din București care a luat foc din cauza unui presupus scurt-circuit (proștii se foloseau de o grămadă de aero-terme pentru a-și încălzi pacienții, deoarece nu aveau aparatură mai performantă)

| joghu22 explică (pentru BumiWolfie15):

Dar de exemplu daca am conectat la tripla masina de spălat si pompa de recirculare a apei de la panoul solar, este o problema?

| relian a răspuns (pentru joghu22):

Normal ca este problema.La prize se conecteaza in general electrocasnice,dar nu toate in aceiasi priza sau pe acelasi circuit.
De exemplu,frigideru,masina de spalat, cuptor cu microunde, aragaz daca ai electric, astea se conecteaza la priza dar fiecare cu circuitul lui, sau cel putin asa ar trebui.
Daca deja ai casa facuta nu mai stai sa spargi pereti sa refaci iar instalatia, dar poti verifica.
Ca urmare cum ai spus tu ai masina de spalat si cu nu stiu ce pompa.Verifici cati amperi trage masina si cati pompa, apoi stii daca le poti lasa pe amandoua la aceiasi priza.Asata odata, pentru ca priza rezista la un max de amperi, de regula la 15 amperi sau de ai prize comerciale la 20 de amperi.
DUpa verifici cablu la care este conectata acea priza, vezi sa fie de grosimea care trebuie.
De exemplu si daca stii cati watt are masina si pompa poti afla cati amperi.Imparti watt la voltajul folosit si afli cati amperi trage masina de spalat.
Apoi stii ce priza trebuie sau daca priza ta duce fara probleme.Cablu daca stii cati amperi trage ambele la acea priza iti spun eu de cat sa fie ca si grosime,dar trebuie sa stiu amperajul.

De la ce ia foc? Pai cablurile,priza au pe ele material plastic,ala ia foc pentru ca consumatorul este mai mare decat acele cabluri,nu ca ar face scurt.
Scurt poate face daca cablu ar fi intepat, sau rup, ori aproape rupt, poate face scurt acolo la acea deterioarea sau daca are plasticul ala izolator rupt si atinge un alt metal.
Dar nu ar trebuie sa se intimple lucrul asta daca tabolul electric cu sigurante ar fi corect.
Deci se intampla pentru ca panoul ala cu sigurante este varza, de ar fi in regula la orice scurt ar sari siguranta, mai greu sa se ajunga la incendiu.

| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Poate fi o problema daca instalatia electrica este veche, suruburi nestranse bine sau slabite, subdimensionata.