| Macryna a întrebat:

Cine imi poate explica prezentul perfect? Am cautat pe internet dar tot nu inteleg.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la conditional-optativ e in felul urmator:
PREZENT | PREZENT PERFECT
as sta | as fi sta
ai manca | ai fi manca

Tot ce inseamna prezent perfect inseamna sa aiba si auxiliarul ''a fi''.

Daca te referi la cel din engleza trebuie doar sa adaugi ''s'' sau ''es'' la verbele ce au persoana 1, nr singular.

| Macryna explică (pentru anonim_4396):

Ce o sa-ti spun acum o sa ti se para o prostie dar, eu nu stiu cand sa fi pus intrearea asta sunt foarte buna la romana, am vazut ca intrebarea a fost pusa prin octombrie eu de multe luni nu mai sunt activa, sau e posibil sa ma fi referit la engleza stiu ca a fost o perioada cand cautam pe net timpurile in engleza (avem o profa "super" toata clasa nu stie nimic, chiar e asa ca as fi putut sa spun ca-s oribila la engleza dar imi place, asa pot sa spun ca sunt oribila la sport, e greu basket-ul ) si cred ca atunci in graba am uitat sa mentionez cuvantul engleza, efectiv sunt geniala dar daca stii sa-mi explici timpurile verbale o sa-ti raman recunoscatoare!