| Anonymous95 a întrebat:

Vreau sa fac si eu o facultate de informatica in(din) Bucuresti la ID (invatamant la distanta) si m-ar interesa cateva pareri despre care ar fi mai avantajoasa. Sa aiba mai putine examene de dat si sa fie mai usor in principiu. Eu ma gandeam sa aleg intre Universitatea Titu Maiorescu si Universitatea Hyperion. Care ar fi mai usor de terminat dintre cele doua sau daca este alta mai buna. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Informatica ori o faci la zi ori nu o faci. Acum m-am uitat si la hyperion nici nu ai invatamant la distanta. Informatica nu e usoara. Si de unde vrei tu mai putine examene? Ai de obtinut 60 de credite pe an(30 pe semestru si minim ca sa treci in anul 2), daca vrei doar materii de 10 credite dupa sa nu te plangi ca examenul e greu. Iar la informatica e si parte practica ca doar ai laboratoare si cam orice universitate care se respecta impune ca acestea fiind obligatorii.
Daca nu ai chef sa stai si sa inveti, cauta-ti alta facultate.

| IseeVoices a răspuns (pentru Zaygon):

Zaygon tin sa te contrazic, am un prieten care a terminat facultatea de informatica la fara frecventa si acum are salariu de 1000 de euro + alte beneficii, dar bineinteles ca tipu' invata acasa de rupea asa ca trebuie sa ai si multa vointa.
Cat despre intrebare nu stiu ca nu sunt din Bucuresti.

| Zaygon a răspuns (pentru IseeVoices):

Dar cate cazuri sunt ca prietenul tau? Majoritatea vor doar sa faca o facultatea si dupa daca nu se pot angaja dau vina pe sistem.

| Anonymous95 explică:

Eu am nevoie doar de diploma. Imi trebuie pentru ceva si vreau sa o obtin cat mai usor. Eu deja lucrez in domeniul Comunicatii si informatica. Sunt la servici pana la ora 4 asa ca invatamantul cu frecventa nu este o optiune.