| Dolari12 a întrebat:

Vreau sa știu de acum dacă pot sa dau de permis. Am avut o problema acum 6 ani și mi-am pierdut vederea la ochiul stâng și nu știu dacă pot sa dau de permis. Vreau sa știu

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Pseudostiintific (dar adevarat) daca vezi doar cu un ochi
1. nu se creaza acea focalizare necesare aprecierii distantelor si stabilirea corecta a pozitiei a ceea ce vedem.
2. nu se realizeaza campul vizual complet necesar conducerii unui autovehicul.

| Anuket a răspuns:

Nu se poate. La testul oftalmologic trebuie să vezi măcar primele 2 sau 3 rânduri, iar cu celălat tot.