| edani99 a întrebat:

Am in minte 2 meserii si ma tot gandesc pe care dintre ele sa aleg: cea de sofer de tir sau cea de politist? Care sunt avantajele si dezavantajele lor care m-ar face sa aleg doar una? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns:

Sofer de tir - Avantaje: bani multi mai ales daca esti in strainatate, ocazia sa faci anumite invarteli cu motorina si cu marfa, nu iti trebuie studii superioare. Dezavantaje: Esti mereu plecat pe drumuri ceea ce e nasol daca ai familie. Raspunzi de marfa pe care o transportim trebuie mereu sa ajungi la timp, altfel ai platesti penalitati.
Politist - Avantaje: Esti respectat de societate, castigi bani multi, iesi repede la pensie, nu iti ei de obicei amenzi de circulatie. Dezavantaje - trebuie sa faci o facultate sau academie, toti taranii te cred prost si te fac porc sau gogosar etc. Iti risti viata daca esti pe teren. Toti infractorii pe care ii arestezi sau de la care nu vrei sa primesti mita iti vor trimite mesaje de amenintari si chestii de genu asta.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poți face pe amândouă.
Pa, pa.

| cristimihailov a răspuns:

Eu as incerca sa ma uit spre alta meserie.

1. Meseria de politist - cel putin inceputul va fi foarte greu financiar vorbind, o sa te simti ingradit.

2. Meseria de sofer - este doar o alta metoda de a te sinucide: stai pe scaun ore intregi, mergi si mananci la cantinele cele mai obosite, esti limitat de vedere, esti mereu departe de familie, cand ajungi acasa si a doua zi pleci in deplasare si mai ai si copii si aia te iau de nou, e greu.

Repet, eu as incerca sa ma uit la alta.
Poate... mecanic?

| Melcul a răspuns:

Eu unu as opta pentru cea de sofer de tir.Si sint multe avantaje.Acum decizia iti apartine tu trebuie sa le pui in balanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Peter920 a răspuns:

Salut eu as alege politist.Mi se pare mai avantajoasa.Bafta

| Ghity10 a răspuns:

Parerea mea este sa o alegi mai bine pe cea de politist este o meserie stabila si te va ajuta in viitor... Decizia insa este a ta tu decizi

| jcjdfh3748 a răspuns:

Eu zic politist, deoarece e mai dinamic