| mario_6601 a întrebat:

Salutare am si eu o problema am un laptop Acer aspire 5920 si de cateva zile imi apare urmatorul mesaj la deschidere boot mgr is missing am incercat sa intru in bios cu mai multe taste dar nu merge nici una desi imi apare sa apas tasta f2 tot nu merge are cineva o idee cum as putea sa rezolv va multumesc

19 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Buna mario. eu am intalnit aceasta eroare de cateva ori si odata in acelasi tip de laptop ca al tau. folosesti vista, 7 sau 8. in xp aceasta eroare e NTDLR. cel mai sanatos e sa pui in unitatea optica dvd sau cd de windows sa startezi si la pasul unde spune instalar nu dai pe instalar dai click pe reparar si apoi alegi reparar start.
posibil sa nu reusesti. in cazul in care nu reusesti poti descarca "wondershare live cd" si startezi cu acesta. ai diferite optiuni de reparare.
incearca sa desconectezi hdd si apoi il reconectezi in cazul in care e vreun contact imperfect.
din experienta, si in cazul in care nu ai arhive ce te intereseaza in laptop cel mai sanatos si usor e un format nou. arhive ce vrei sa salvezi poti sa le scoti de asemenea citind hdd in alt pc cu ajutorul unei cutii de lectura, si conectezi ca un hdd extern. wondershare e un program de plata. in cazul in care nu il gasesti ti-l dau eu. ok? spune-mi se sistem operativ folosesti si ce ai incercat din ceea ce am scris.

| mario_6601 explică (pentru gelu1970):

Salut mersi de raspuns eu folosesc windows 7 home premium am incercat sa pun cd in pc si sa reinstalez windowsul dar din pacate apare acelasi mesaj am incercat si cu windows 8 dar la fel acum o sa incerc sa booter de pe stcik poate merge problema e ca nu pot intra in bios desi apare pe display sa apas f2 pentru setup

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

Trebuie sa intri in bios si sa alegi boot de pe unutatea optica. de aceea iti apare mesajul, pentru ca laptopul booteaza direct de pe hdd. schimba sa starteze de pe cd.

| mario_6601 explică (pentru gelu1970):

Da asta incerc sa fac dar deloc nu merge sa intru in bios am incercat mai multe variante dar in zadar am incercat acum sa instalez windowsul de pe stick la fel nu pot intra in bios si apare acelasi mesaj

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

Pune cd de windows in dischetera. starteaza si tasteaza intermitent fara sa te opresti tasta F2 unde alegi optiunea sa porneasca din cd

| mario_6601 explică (pentru gelu1970):

Imi poti da o adresa ceva de unde il pot descarca sau mil poti da tu daca vrei

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

Iti dau o adresa insa prima data fa pasii ce-ti spun.
pune cd de windows 7 in unutatea dvd
starteaza si apasa F2 intermitent pana se deschide bios
cu sageata dreapta mergi pe BOOT ma refer la bara de sus
cand esti pe boot dai enter
apoi cu F5 F6 aduci optiunea ide cd pe primul loc
apesi F10 si se restarteaza. ar trebui sa restarteze din cd, care e in unitatea optica. iti apare meniul si iti spune sa apesi o tasta ca sa initieze de pe cd. te rog incearca.

| mario_6601 explică (pentru gelu1970):

Deci nu merge daca mergea sa intru in bios ma descurcam sa instalez windowsul problema e ca nu intra in bios cu nici o tasta am incercat mai multe variante dar in zadar

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

Imediat iti dau un link pentru wondershare insa cum trebuie sa faci boot cu cd, nu iti ajuta cu nimic in cazul in care spui ca tastatura nu raspunde

| mario_6601 explică (pentru gelu1970):

Raspunde tastatura dar nu intra deloc in bios nu stiu numi pot da seama din ce cauza

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

Vezi in mesaje private. ne vedem mai tarziu. trebuie sa descarci img burn free si sa pui wondershare iso pe un cd. imi spui cum a mers

| mario_6601 explică (pentru gelu1970):

Pai merge programul asta fara sa intru in bios?

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

Asta e problema. cum nu poti accesa bios nu stiu cum naiba poti sa-i faci ceva. trebuie sa mai ai ceva ce nu merge. problema cea mai idioata ce li se intampla acestor laptopuri ca al tau, ca au un chip de video nVIDIA care dupa cativa ani se dezlipea de placa. insa tu spui ca eroarea ce o da e boot mgr missing. incearca o tastatura externa. starteaza cu o tastatura de un pc si vezi daca e vreo schimbare.

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

De asemenea, tastele pentru a intra in bios sunt F2 F10 F12 DEL
de asemenea cu pause/break e tasta din coltul sus dreapta
incearca si asa, desi in acerul tau trebuie sa fie f2

| mario_6601 explică (pentru gelu1970):

Salut mersi de ajutor era tastatura nu merge f2 oricum mersi

| gelu1970 a răspuns (pentru mario_6601):

Cum ai reusit sa intri in bios in final?

| stlucian a răspuns:

Aici pentru Win7:

http://videotutorial.ro/......ial-video/

in link mai jos video

| mario_6601 explică (pentru stlucian):

Da am incercat si cum arata in video doar ca nu ia nici o tasta desi scrie pe display sa apas f2 pentru a intra in setari degeaba nu vrea

| stlucian a răspuns (pentru mario_6601):

Pentru a intra in Bios la pornire(chiar inainte de boot-are big grin) incearca tasta "Del/Delete" apasata in mod repetat.