| Adix232 a întrebat:

Salutare. As vrea sa mut niste spatiu din Local Disk D in Local Disk C. E posibil lucrul asta? si cum? premiez pentru. un raspuns complex.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Incearcă cu Easeus Partition Master. Cu varianta gratuită (Home)aici http://download.cnet.com/......63346.html poţi face chestia asta foarte uşor: Ai o bară pe care sînt trecute toate partiţiile. Cu mouse-ul micşorezi partiţia adiacentă partiţiei C, şi apoi tragi marginea partiţiei C în spaţiul eliberat. Datele se înmagazinează, şi la următorul boot sînt puse în aplicare. E drept, durează ceva, dar nu pierzi nici o dată.
E bine să defragmentezi mai întîi partiţia de unde iei spaţiul de alocat pentru C.
Deci repet:pur si simplu poti trage de colturile partitiilor cu mouse-ul ca sa le redimensionezi. Intai micsorezi D-ul apoi maresti C-ul in spatiul liber creat!
Pentru siguranta ta nu uita sa faci un backup la fisierele importante - uneori mai exista si accidente! Succes! Mergi inainte fara frica! BY!

4 răspunsuri:
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Tin sa nu fiu de acord cu Skydriver, acest lucru nu este posibil doar prin formatarea hardului se poate face si fara acest lucru, cu programul Paragon Partition Manager.

| skydriver a răspuns:

Salut!
Se poate, doar ca trebuie sa formatezi tot hddul si sa partitionezi din nou. Se rezolva foarte usor din setup-ul windows-ului, numai ca o sa pierzi tot de pe ambele partitii! Spor!

| fardin233 a răspuns:

Simplu intruduci CD cu win... stregi ambele partiti si crezi partitia C mai mare ca D si gata dar mai usor pentru tine ar fi sa stergi toate Fisiere temporare ca se afla pe partitaia C si iti ocupa spatiul aiurea ca ajutor iti ofer un link sa-l descarci http://filme-on.com/subs/ATF-Cleaner.exe dublu clic dupa ce il descarci si bifezi toate casutele din ferastra respectiva care o sa ti se deschida bafta si sper sa te ajute acest program.

| FaTzU a răspuns:

Man pe xp merge?