| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. De ceva timp procesorul imi tot urca si scade brusc la CPU USAGE fara a fi intrat in vreun program sau ceva. Vreau sa precizez ca nu are vreun proces semnificativ sau ceva. Dar nu mai imi functioneaza calculatorul normal si as vrea sa stiu care ar fi problema. Racirea e ok. Sa fie palca de baza, memoria ram sau chiar procesorul? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru sursa: plange saracul.
Ia o pensula si curata-i ventilatorul de praf, dar si interiorul!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E ceva program care functioneaza in background, invizibil. Poate fi un virus sau un malware, dar si upgrade-uri la windows sau alte programe.
Daca palpaie intens si Led-ul hard disc-ului, atunci probabil este ceva upgrade si e recomandat sa lasi in pace calculatorul pana nu-si termina procedurile (Led-ul hard diskului va palpai doar rar sau deloc, timp de cel putin 5-10 secunde).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mi-am achizitionat un hard nou si am aceeasi problema. Nici vorba de malware. Upgrade-urile le am oprite. Alte programe care sa functioneze nu sunt.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Scoate toate upgradeurile automate.
In Task Manager poti vedea care program /proces "salta" incarcarea procesorului.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Cum scot updgradeurile automate?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

In Control Panel - Intretinere.
La restul programelor, trebuie cautat in setarile fiecaruia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bula se refera, ca fiecare program in parte cand l-ai instalat, tu ai lasat optiunea bifata de Update/upgrade automat. Uita-te in poza atasata in link-ul urmator : http://www.sevenforums.com/......nager.jpg, si vezi care procesor de acolo iti consuma resursele. De obicei cunosc multe procese si ce face fiecare, asa ca poti sa raspunzi aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai asta e problema, nu am un proces care sa solicite procesorul sau ceva. uite poza din link-ul urmator: http://imgur.com/a/dUIS0

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca am vreo piesa afectata din el, daca nu chiar procesorul...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este o posibilitate, si mai este inca una, sa fii instalat o versiune de 32 sau 64 biti sau invers, si procesorul este scris pe alt suport de biti. Intelegi ce zic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am un procesor core 2 duo e8400 de 3. 0Ghz. L-am avut si pe 32 de biti si pe 64 de biti. Acelasi rezultat. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa treci la alt PC, dacă spui toate detaliile acestea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca sursa de curent s-ar putea sa fie de vina. Am sa incerc sa-l curat de praf, poate, poate. Multumesc mult de tot oricum! happy

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Verifica si la toti useri-i, dar si la "servicii".
Undeva ai ascunsa sursa problemei.
Daca graficul CPU usage variaza puternic, permanent, asta denota functionarea unui soft, in nici un caz variatiile nu provin de la hardware.
Pune cate un screenshot cu graficul CPU + TOATE procesele + Servicii.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

In acest screenshot ai CPU usage = 0.
Unde e folosit CPU?

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu e o problema mare..cateodata se incarca cum n-ar fi normal. fara sa fie vreun proces de vina. Dupa un timp de functionare nu mai face asta. Ca sa nu mai spun ca sursa de curent scoate si niste zgomote ciudate. Multumesc foarte mult oricum!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru sursa: plange saracul.
Ia o pensula si curata-i ventilatorul de praf, dar si interiorul!