| Pitbull41 a întrebat:

am o problema cu pc-ul meu. Mereu cand intru intr-un joc gen GTA IV, Battlefield 4, Call of Duty Black Ops 2 sau chiar pe Google Chrome proccesorul se utilizeaza 100% asa fara sa ii fac nimic, inteleg in BF4 si in GTA IV sau in Call of Duty Black Ops 2 e normal sa se incarce atat procesorul, este si unul mai vechi dar nu inteleg de ce face asta in Google Chrome. Faza e ca nu sta 100% mai scade la 0 dupa mai urca la 30 dupa 40 dupa 100 iar scade la 0, temperatura procesorului ramane undeva intre 27 maxim 34 de grade (cred ca este una destul de okay) pasta termo conductoare am schimbat-o acum 3 zile si vad ca tot asa face.
Componentele PC-ului sunt urmatoarele :
PROCCESOR: Intel Xeon E3120 (Wolfdale) 3. 16GHz (6MB Cache, 1333MHz FSB), 2 Nuclee.
RAM: 4GB DDR2
PLACA VIDEO: ATI HD RADEON 4350 de 512 mb.
PLACA DE BAZA: GIGABYTE GA-P35-DS3L format ATX.
SURSA: Nu-is tiu denumirea dar este de 600W din ce stiu eu.
2 HDD-uri: 1 de la Seagate de 160 de gb iar celalalt de la Western Digital de 500 gb ambele la 7200 de rotatii.
Deci nu stiti care ar fi problema de ce procesorul imi mai sta cateodata la 100% doar stand pe google chrome?
Precizez ca pc-ul se misca bine doar ca nu imi place si nu suport sa vad cum se umple bara aia de la CPU Usage 100%, plus am si o teama sa nu se intample ceva cu PC-ul, un Bluescreen sa se arda ceva deoarece nu am momentan destui bani sa imi cumpar un nou calculator de aceea sper sa ma mai tina macar pana in Primavara.
Cel mai bun raspuns va primi funda.

Răspuns Câştigător
| Stefan123x a răspuns:

Nu e vorba de puterea procesorului, treaba e ca a "crapat", trebuie altul, si-a petrecut tineretea happy. O spun din propria experienta am patit-o si eu tot cu un xeon si cu un core 2 duo dupa am sarit la seria kaby lake.
Oricum procesoarele de tip xeon nu sunt facute pentru jocuri, ele sunt pentru servere.
Recomand un Intel core 2 quad, un procesor puternic pentru generatia lui sau cel putin un core 2 duo!

| Pitbull41 explică (pentru Stefan123x):

Salut merge pe aceasta placa de baza Denumire: Placa de baza GIGABYTE GA-P35-DS3L
Format: ATX
Soclu procesor: 775
FSB: 1333/1066/800 MHz
Model chipset Northbridge: Intel P35 Express Chipset
Southbridge: Intel ICH9
BIOS: Supports Virtual DualBIOS
8 Mbit flash
PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 1.0b
Procesoare suportate: Intel/ Core/2 Extreme Quad-Core / Core/2 Duo / Intel/ Pentium/ Extreme/ Intel/ Pentium/ D processors
Interfata grafica: PCI Express x16
RAID: Nu
Placa audio integrata: 8 Channels ALC888 Audio controller
Placa retea integrata: Gigabit Lan Controller
Numar IDE: 1x ATA100
Numar SATA: 4 x S-ATAII
NGFF (M.2): Nu
Memorie maxima: 8 GB
Sloturi:
PCI: 1 PCI Express X16 slot
3 PCI Express X1 slots
3 PCI slots
Accest proccesor? : https://www.pentrupc.ro/......nuclee-762

| Stefan123x a răspuns (pentru Pitbull41):

Fara nici cea mai mica problema!
Apropo buna alegere! happy

6 răspunsuri:
| elcosmin a răspuns:

Incearca sa-l devirusezi si defragmentezi. Este posibil sa fie si un bug al windows-ului. Eu asa patesc cu hard-ul, imi arata 100% dar de fapt nu am nicio fereastra deschisa. Daca nu, alt procesor

| Pitbull41 explică (pentru elcosmin):

Placa de baza GIGABYTE GA-P35-DS3L
Format: ATX
Soclu procesor: 775
FSB: 1333/1066/800 MHz
Model chipset Northbridge: Intel P35 Express Chipset
Southbridge: Intel ICH9
BIOS: Supports Virtual DualBIOS
8 Mbit flash
PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 1.0b
Procesoare suportate: Intel/ Core/2 Extreme Quad-Core / Core/2 Duo / Intel/ Pentium/ Extreme/ Intel/ Pentium/ D processors
Interfata grafica: PCI Express x16
RAID: Nu
Placa audio integrata: 8 Channels ALC888 Audio controller
Placa retea integrata: Gigabit Lan Controller
Numar IDE: 1x ATA100
Numar SATA: 4 x S-ATAII
NGFF (M.2): Nu
Memorie maxima: 8 GB
Sloturi:
PCI: 1 PCI Express X16 slot
3 PCI Express X1 slots
3 PCI slots
Merge Acest proccesor? : PROCESOR INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.4GHZ, CACHE 8MB, LGA775, 4 NUCLEE pe acea placa de baza?

| Bula a răspuns (pentru Pitbull41):

Intre Core 2 Quad si Core 2 Extreme Quad-Core diferenta este modul de prelucrare a datelor.
In loc de procesorul Extrene, (teoretic) functioneaza si procesorul Quad Core simplu (Core 2 Quad) sau Core 2 Duo.
Diferenta poate exista doar la nivel de BIOS, care rareori nu le gestioneaza pe toate acestia, caz in care se face un update de BIOS corespunzator.
Daca sistemul porneste si cu alt procesor, atunci iseamna ca si-l suporta.

| Hackmebleat a răspuns:

Ia alt procesor mai puternic, e ok in google deoarece el tot mănâncă bine