| Power_Stefan_2000 a întrebat:

De curand mi-am luat un mini proiector laser si la laserul rosu mi-a cazut bucatica aceea de sticla care il proiecteaza pe el si nu mai are forta de intensitate.Rog ajutor cel mai bun raspuns are funda

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Bucatica aceea de sticla este lentila.
Daca o ai, se poate pune inapoi cu mare grija in locas si se poate fixa cu adeziv rapid (de exemplu "Picatura").
Se pune 1 picatura de adeziv in perimetrul unde se aseaza lentila si se intinde roata cu un ac sau varful unei surubelnite subtiri, unde va ajunge marginea lentilei.
Se aseaza lentila inapoi la locul ei, iar dupa uscarea adezivului nu va mai cadea.

La fel se poate proceda si cu lentilele de ochelari cazute din rama.

Atentie sa nu ajunga adeziv pe suprafata lentilei, doar pe muchia ei!