| TheTimeKiller a întrebat:

Citeam pe internet despre lasere si intreba cineva unde gaseste un laser bun si cineva i-a raspuns ca in unitatea optica happy. Acum, eu nu prea ma pricep la calculatoare. Am un calculator vechi si nu mai am nevoie de el deci, vreau sa stiu ce este aceasta unitate optica si daca pot scoate laserul din ea si sa il pun sa functioneze cu un buton.
PS. vreau laser verde sau albastru, nu rosu! Il vreau ca sa prezint anumite proiecte la scoala.

3 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

In general in unitatile optice se foloseste dioda laser rosie. Teoretic ai putea face acest lucru. Practic mai greu. Problema cu laserul este ca poti orbi de la el deci nu prea este de joaca. Citirea cd-urilor se face prin proiectia unei raze laser pe cd cu ajutorul unei diode laser si apoi detecteaza reflectia de pe cd a acelei raze. Deci orice chestie care citeste CD-uri are o dioda laser. Dar voltaj, unde e, cum poti sa o extragi din unitatea optica te las pe tine sa descoperi daca chiar esti interesat!

| TheTimeKiller explică (pentru simpluone):

Se poate folosii acest laser diferite prezentari? Si daca il extrag o sa fie doar un punct mic(la distanta de 3-4 M sa zicem)? Si este rosu la toate? Ce parere ai, sa stric un dvd writer perfect functional sau sa cumpar un laser prin curier cu 50 lei? laughing

| simpluone a răspuns (pentru TheTimeKiller):

In nici un caz nu se merita sa strici un dvd writer.