| AlexYwn a întrebat:

Salutare TPU,
In aceasta seara am primit o amenda 1000 de lei în primele 15 zile, pentru ca am ieșit afara după ora 22.
Problema este ca nu pot sa o achit în următoarele luni.
Se poate întâmpla ceva? Munca în folosul comunității?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o achiti in 15 zile vei plati doar jumatate din amenda, respectiv 500 lei.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intrebarile repetate se traduc prin spam si poti avea probleme cu contul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU poti sau nu vrei? Vinzi cazanul si o sa ai bani de amenda! P.S. Era si greu a naibii sa iti faci o declaratie de-aia...

| AlexYwn explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am cerut o informație, tu știi decât sa dai din gura aiurea, la ce dracu te bagi sa vorbești dacă nu poți da o informație utila, îmi spui sa vând cazanu, dacă ar fi după mine meriți numai cazane date în cap.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexYwn):

Hai sa sar cu vederea modul semi-analfabet in care scrii, dar daca nu bagai mizeria aia cu "Problema este ca nu pot sa o achit în următoarele luni." poate te luam in serios cap-coada. Fa-o pe desteptul, sunt sigur ca iti va folosi intr-un mod deosebit in viata.

| AlexYwn explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu doar am spus ce am pățit, și am întrebat dacă se poate agrava situația, tu ai dat un răspuns care m ai mult m-a enervat decât sa ma ajute, un sfat de la mine ar fi sa nu deschizi gura dacă nu poți sa spui ceva care ii va fi de folos persoanei respective. Cred ca ești doar un pampalau care nu are ce face.