| Bandulea_Roberto_1982 a întrebat:

am si eu o intrebare va rog frumos.Eu in tara am luat niste amenzi care se pare ca s-au transformat cu munca in folosul comunitatii, insa eu sunt in Anglia si nu pot presta munca in folosul comunitatii.Ce se poate intampla in acest caz? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca n-a platit amenda aceasta a fost trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău si s-a incercat executarea silita.
Deoarece nu s-a reusit executarea silita a fost sesizata judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."
Sunt 2 posibilitati: la inapoierea in tara vei plati amenzile sau vei executa numarul de ore de activitate in folosul comunitatii dispus de instanta de judecata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca amenzile au fost sanctiuni penale, pentru ca ai comis unele infractiuni sau au fost sanctiuni contraventionale, tratamentul este diferit. Spunea aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Bandulea_Roberto_1982 explică (pentru Ioandelasal):

Au fost amenzi contraventionale.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bandulea_Roberto_1982):

Fiindca n-a platit amenda aceasta a fost trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău si s-a incercat executarea silita.
Deoarece nu s-a reusit executarea silita a fost sesizata judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."
Sunt 2 posibilitati: la inapoierea in tara vei plati amenzile sau vei executa numarul de ore de activitate in folosul comunitatii dispus de instanta de judecata.

| alessia5158 a răspuns:

"Art.64 Cod Penal(https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-64)
(5) Instanţa înlocuieşte zilele-amendă neexecutate prin muncă în folosul comunităţii cu un număr corespunzător de zile cu închisoare, dacă:

a) persoana condamnată nu execută obligaţia de muncă în folosul comunităţii în condiţiile stabilite de instanţă;"

p.s. spre o deplina lamurire, citeste si continutul art 63 -Cod penal:https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-63

| MihaelaDart a răspuns:

In Germania dacă ai amenzi și le ignori sau ai probleme financiare, acestea cresc, până când va trebui sa fi închis pentru ați plăti amenzile. Adică ai de plata 3000 de euro, tu vei sta la "răcoare" timp de 4 săptămâni. Cât stai tu îți plătești amenda stând acolo 30 euro pe zi. Nu ești închis în aceași închisoare cu criminalii, ci sunt niste locuințe speciale alaturi de închisoare foarte bine păzite, special făcute pentru cei care nu își plătesc taxele, amenzile. Posibil asta sa se întâmple și în Anglia, să fie cam același sistem de plată, te poți interesa pe grupurile cu romani din Anglia, sigur vei găsi unul care a pățit asta sau din auzite.
Că sa ajungi până acolo, încearcă să îți poți plăti amenzile in rate, căci la străini se poate acest sistem de achitare.

| Violleta2022 a răspuns:

Se transforma in dosar penal, pentru ca ai fugit din tara fara sa-ti faci pedeapsa, iar la revenirea in tara, poti face puscarie.

| Bandulea_Roberto_1982 explică (pentru Violleta2022):

Nu am fugit din tara..eu sunt plecat din tara de 2 ani si am aflat de la niste prieteni ca am fost judecat pentru amenzi si s-au inlocuit cu munca in folosul comunitatii