| Croitoru_Adin_1991 a întrebat:

Salut! Mă numesc Adin, am 19 ani și am o problema.
Pe data de 27.05. 2021 am fost oprit de organele poliție, am suflat in fiolă si mi-a ieșit 0.51, peste o luna mi-au venit rezultatele în sânge, am avut 1.13 și 1.01…pe data de 23.11. 2021 o sa fiu chemat la judecătorie pentru a decide ce se va întâmpla, tin sa va spun ca n-am avut antecedente cu poliția, nici măcar un avertisment pentru centură.
Vreau să vă întreb ce îmi va da domnul judecător 3 luni? 6? Amânarea permisului? Doar amendă?
Pot sa ii propun sa îmi dea doar amenda? Sa-mi anuleze sentința, sau sa fie procedură simplificată, ma mulțumesc si cu muncă in folosul comunității..imi puteți spune?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Indiferent de pedeapsa pe care o s-o primesti (inchisoare cu executare, inchisoare cu suspendarea executarii, amenda, etc) permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea sustine examinarea pentru obtinerea unui permis nou abia dupa trecerea unei perioade de 6 luni de la executarea pedepsei sau 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
Daca inchei un acord de recunoastere a vinovatiei atunci pedeapsa se va reduce cu o treime.
Daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat penal) atunci se poate sa fii sanctionat cu amenda. Chiar daca vei fi condamnat la inchisoare aceasta, aproape sigur, va fi cu suspendarea executarii sau amanarea executarii.
Cred ca ar fi bine sa angajezi un avocat, chiar pentru urmarirea penala, acesta te poate sfatui cel mai bine, chiar si la incheierea acordului de recunoastere a vinovatiei.