| OCafea a întrebat:

Salutare TPU,

Ma bate gandu sa trec pe lentile de contact(in momentul de fata port ochelari) insa am niste intrebari.
Am dat si un search pe google insa nu am gasit nimic concret (poate nu am cautat eu unde trebuie thinking )

Bun sa incepem cu intrebarile:
1) Lentilele de contact sunt ca ochelarii adica le schimb atunci cand observ ca nu mai vad(cand imi cresc dioptriile) sau trebuiesc schimbate la un interval de timp?
2) Asa aproximativ...cam cat ar costa niste lentile?

Am tot auzit ca cica nu e tocmai ok cu lentilele de contact, ca ti se irita ochii si altele, e chiar atat de rau?

2 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

1. Când cresc/scad dioptriile trebuie schimbate.
2. Cele de schimbarea culorii ochilor de la 30 până la 100 ron, iar cele de vedere de la 250-500 (pot fi şi mai scumpe).
Nu ţi se irită dacă le porţi cât trebuie, adică maxim 8 ore pe zi. Cel puţin 6. Trebuie să le cureţi înainte să le pui. Ele vin însoţite de o sticluţă în care le bagi. Îţi va explica mai multe cel de la care le iei (îţi face comandă).

| trixiiie a răspuns:

Dear. lentilele de contact sunt o prostie. usucă ochiul și în loc să îți facă bine, le distruge mucoasa. Sfatul meu e să rămâi la ochelari.
Dacă ești încăpățânat și vrei musai, mergi și discută cu doctorul.