| xBvlgari a întrebat:

Salutare tuturor, as avea o mica intrebare, as vrea sa plec din Italia catre Romania, am inteles ca Slovenia-Ungaria este mai bine. Ma refer ca si drum si km mai putini iar de cumparat ce trebuie cumparat vigniette? Va multumesc pentru raspunsuri dau funda!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

În România da, trebuie să cumperi vignetă.

| xerxes1 a răspuns:

La ultima benzinarie de It sau prima din Slovenia (este chiar langa vama) cumperi vigneta pentru Slovenia.
Controale sunt multe iar amenda este foarte mare.Am gasit control imediat dupa benzinarie.Esti obligat sa o lipesti in parbriz ca sa nu iei amenda.
La fel procedezi si cu Ungaria, ori ultima din Slovenia sau prima din Ungaria.Cea de Ungaria nu se pune in parbriz, iti baga doar nr masinii in baza de date.
In Ungaria sa nu alimentezi si orice cumperi sa platesti cu cardul.Sa faci plinul inainte sa iesi din Slovenia.Are combustibilul mult mai ieftin.
Romania o iei din primul Peco din Vama.