| Iunix a întrebat:

Salutare tuturor, mi-am cumpărat undiță telescopică de 7 m. Am pregătit-o pentru pescuit, în sensul că i-am pus firul, pluta, cârligu etc. Dar nu știu cum să strâng firu ( guta ) când strâng undița. Când aveam undiță din trestie înfășuram firul în jurul bățului, în spirală până jos, însă la această undiță telescopică nu știu cum să strâng firu. Îmi puteți explica, sau să-mi dați un tutorial video ( preferabil de pe Youtube )?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Iti confectionezi o piesa din material plastic sau textolit, dreptunghiulara, lunga de 12-22 cm, iar pe laturile mici practici cate o crestatura adanca de 2 cm. Blochezi acul in una din crestaturi, apoi infasori guta pe piesa ca ata pe papiota, dar nu prea strans. Pluta va sta paralel cu piesa. Strangi undita si prinzi piesa cu elastic la partea de sus a primului segment. Piesa se poate cumpara, e chiar mai bine sa o cumperi.

| gabicoo a răspuns:

Foloseste o ruleta sau o mulineta

| minrest a răspuns (pentru gabicoo):

Esti sigur? Ruleta e instrument de masura. Mulineta e pentru lanseta.