| Slash1 a întrebat:

Salutare. Vreau sa-i trimit un cadou prin posta unei prietene care sta in Suceava. As dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a trimite coletul ( fara ramburs ) toti pasii de ca cand ajung la posta pana il voi pune. Coletul nu este mare ( coletul fiind un set de bijuterii ). Dau funda, multumesc! happy

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

*Cumperi de la o papetarie un plic cu protectie( plic antisoc, cu bule de aer)--- vezi plicul:http://www.plicuriantisoc.ro/
* In stanga, sus, pe plic scrii Expeditor(numele si adresa ta completa)iar in dreapta vei scrie Destinatar( numele si adresa celui la care trimiti)
* La posta intrebi daca este necesar sa specifici pe plic valoarea continutului.De asemenea, intrebi daca este necesar sa completezi un aviz de expeditie.
*Functionara de ghiseul de corespondenta va face formalitatile de expediere, platesti, dupa care primesti o chitanta.

| FastAndFurious a răspuns:

Iti cauti o cutie de carton potrivita ca marime ( nici chiar foarte, foarte mica), ambalezi bine setul de bijuterii intr-o alta cutie sau intr-o punguta ceva, apoi pui setul in cutie. Protejezi cadoul adaugand separatoare de carton sau bucati de hirtie mototolite puse de jur imprejur inauntru, ca sa stea fix cadoul in cutie.
Sigilezi cutia in exterior cu banda lata de lipit pe toate laturile si adaugi pe una din fete o hartie alba pe care scrii numele si adresa destinatarului si a expeditorului.
( foaia asta sa fie si ea bine lipta pe margine cu scotch de cutie ).
Mergi la posta, completezi un formular pe care il primesti acolo, iti cantareste cutia si trimiti coletul postal. Sa nu treci valoare foarte mare pentru ca apoi platesti taxe mai mare la expeditie ( trece cam 50 lei).