| Reek54 a întrebat:

Vreau sa trimit un briceag prin posta... unei persoane care il cumpara de la mine, eu sunt din Bucuresti, el din Cluj, si cum nu am mai trimis nimic pana acum prin posta...
Deci, trebuie sa il impachetez sau ceva? (e in cutia lui are cam 10 cm).
El o sa plateasca in ramburs, deci vreau sa stiu exact ce trebuie sa spun cum ajung la posta.

Răspuns Câştigător
| Teo026 a răspuns:

Deci in impachetezi de acasa scrii pe el destinatarul si expeditorul, adresa la care vrei sa trimiti, nr de telefon [daca vrei], si te duci la posta, spui ca vrei sa il trimiti prin ramburs si atunci el o sa te intrebe ce contine pachetul, si tu poti sa ii spui un telefon [ de exemplu] deoarece nu stiu daca te lasa sa trimiti briceag, si tu ii spui ca e un telefon si vorbesti cu persoana la care vrei sa trimiti si ii spui ca tu ai pus numele, telefon [ex] si destinatarul o sa se duca, plateste, il ia si gata.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

5 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Trebuie sa mergi la posta si sa spui ca vrei sa trimeti un colet la Cluj ce consta dintr-un briceag. O sa iti ofere toate informatiile, inclusiv cele legate de pret(din ce stiu eu este foarte ieftin, maxim 15-20 lei).

| harciog a răspuns:

Nu folosi posta.Te duci in gara de nord la trenul de Cluj,gasesti o persoana care coboara acolo,urci cu ea in compartiment,implementezi briceagul subtil in ea intr-o zona letala,cobori pe partea cealalta,ajungi acasa,intri pe mess sau dai un telefon respectivului si-i spui ca-i soseste coletul la ora cutare, vagonul cutare, compartimentul x.

| ChrissD a răspuns:

Trebuie sa spui ca trimiti prin ramburs,iar ei o sa il cantareasaca,iar o sa iti ceara umele si telefonul adresa si alte chesti, iar te va pune sa semezi ca ai trimis coletul, iar peste 3-4 zile primesti bani de la persoana careia i-ai trimis coletul si va trebui sa semnezi ca ai primit banii cand ajung la tine.

| SIsUTuDoR a răspuns:

Il impachetezi de acasa il pui intr-o cutie si cutia trebuie s-o invelesti in hartie alba ''oleu sa fie frumos-daca nu til trimite inapoi''scriii destinatar ''adica tu ''si expeditor adica el mergi la posta si ii zici la aia ca sati puna rambus pe apchet si atunci u nu plateti aproape nimica til cinarteste si cit este de greu coletul acee este suma aia iti face chitanta si tr sa semnezi.''d ma rog ii plin cj de briceagurii laughingnutiu la ce eu trebui la ala happysper ca ti-am fost de folos:*,

| snoooooooooopy a răspuns:

Eu zic sa nu spui ca e briceag ca am citit acolo ca nu ai voie sa pui produse de astea, dar daca il impachetezi nu o sa vada c trimiti.