| AndreyHKS a întrebat:

Salutare. Vreau sa scriu cu diacritice la tastatura. Nu sunt genul sa folosesc limbajul c0c@l@r3Shk, de aceea vreau sa-mi imbunatatesc scrisul. Am Windows XP si vreau sa scriu cu diactritice, dar nu vreau ca acestea sa inlocuiasca semnele de pe tastatura gen : ", /; ] [ sau limba calculatorului, vreau tot engleza. Vreau sa le introduc ca la M Word, gen : " ă " - ctrl+a. Cred ca ati inteles. Este posibil? Dau funda. Multumesc.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Descarcă de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, are un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Dacă ai un hard suficient de mare, peste 500 G sau minimal 500G și suficient de gol instalează în paralel cu Windows-ul pe care îl ai tu, ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română sau Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română. Intri pe Internet din Linux și nu prea ai treabă cu virușii. Windows 7 este soft tip sistem de operare, care se cumpără pe bani. În schimb sunt gratuite sistemele de operare Linux. Îți recomand să ai pe 2 hard discuri diferite, câte un Linux, dintre cele 2 menționate anterior. Pe cel mai mare pui un Linux în paralel cu Windows, iar pe celălalt, mai mic, celălalt Linux. Kiwi folosește, Google Chrome, iar Ubuntu Mozilla Fire Fox iar Sistemul de operare foarte scump și foarte prost Windows Internet Explorer. Kiwi Ubuntu Linux este o variantă de Ubuntu Linux, modificată de români și unguri pornind de la versiunea a 8-a de Ubuntu Linux, pentru utilizatorii din români și unguri. Intre timp s-a realizat de alți români versiunea de Ubuntu Linux cu traducere pentru români. Cele două sunt foarte asemănătoare. De aceia cele două sisteme de operare, nu trebuie puse pe același hard. Deci îți recomand cărți, care te învață să lucrezi cu calculatorul, scrise în engleză și română. Documentația pentru softurile pentru sistemele de operare de tip Linux este oricum mai ieftină, decât cea pentru softurile pe bani. Cele 2 sisteme de operare instalate în limba română au și litere specifice limbii române. Eu acum îți scriu pornind din Ubuntu Linux și vezi că folosesc și literele specifice limbii române! Pentru ce vrei tu, ar trebui o tastatură cu mai multe taste. Înlocuiește o parte din tastele existente, pentru a face loc lui: ă, â, î, ș, ț, Ă, Â, Î, Ș, Ț, dar este mai bun, decât tastaturile pentru limba română, de la Microsoft, care zăpăcește toată tastatura.Singura zăpăcire aici este la & care nu mai este 8-ul cu două codițe ci așa &.

| GicuGagicu a răspuns:

Teoretic nu este posibil andrei. trebuie sa stii f bine programare.bat.net (programare de windows) si sa iti creezi propriul layout. oricum daca vrei sa inveti sa scrii cu diacritice cel mai bine e sa folosesti metoda clasica. si daca te angajezi tot asa vei face

| ÐaÍÍÍa a răspuns:

Bagate la start, all programs, accessories, system tools, character map
aici gasesti mai multetongue
funda?

| adevar a răspuns:

Păi n-ai de ales. Te înveţi cu ele în varianta asta, cand inlocuiesc; : şi altele. Iţi setezi sa poţi schimba limga din taste - de exemplu Alt+Shift şi când ai nevoie de un semna pe care nu îl găseşti în altă parte, treci înapoi pe enleză, îl pui şi schimbi înapoi pe română. Oricum, există şi o mică logică: semnul : e punctul de la locul lui cu Shift iar; e, cu Shift. Pentru + şi - foloseşti tasele de la NumPad (partea din dreapta a tastaturii). Exersează puţin şi ai să te obişnuieşti. Pune-ţi iconiţa de schimbat limba îm bara de jos şi gata. Chiar dacă ai găsi soluţia pe care o cauţi tu, ar fi numai pe calculatoul tău de acasă - mai deprate, la şcoală şi la servci nu o să o ai la îndemână.

| maryanu a răspuns:

Fara sa fie inversate toate butoanele nu ai sanse, poate daca cumperi o tastatura romaneasca sau http://srv.diacritice.com/ te poate ajuta. :D

| SapioiT a răspuns:

Am gasit o smecherie, uploadata aici:
http://j.gs/781273/tastatura-romaneasca-alt-dreapta
Dupa ce instalezi si setezi tastatura noua pe default, apesi ALT din dreapta si una din urmatoarele taste si face caracterele:
q a e s d c t i l p [ | ],.