| love10andra a întrebat:

Am facut o prostioara si la bara de activitati nu imi mai apare ce limba sa semectez, adica cum sa scriu in romana (cu diacritice) sau in engleza (fara diacritice).
Stiti cum sa scriu cu diacritice...pe ce trebuie sa apas pe rastatura ca sa scriu cu diacritice?

P.S:Nu am tastatura in Lb.Romana deci nu am trecute diacriticile!

Funda+Vot metodei care merge!

Răspuns Câştigător
| r2d2 a răspuns:

Start -> Control Panel -> Date, Time, Language and Regional Options -> Regional and Language Options -> Languages -> Details... -> Default input language (selectezi romana) -> Apply -> OK.
Pe urma te intorci la Regional Options si selectezi romana. Dai apply din nou si OK. Si gata.
Diacriticele se gasesc in partea dreapta langa Enter, incepand de la ] si [ : " \.

| r2d2 a răspuns (pentru r2d2):

Am uitat sa raspund la cea de-a 2a intrebare... Diacriticele se gasesc in partea dreapta langa Enter, incepand de la ] si [ : " \.

5 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
O singura metoda ALT+SHIFT daca ai ambele tastaturi la calculatorhappy

| puffii548 a răspuns:

K deci..semnele{[ inseamna Ă, }] inseamna î(din I),\| inseamna  din (A);: inseamna Ş 'si " inseamna Ţ
si ca sa iti apara din nou bara doar daca e sus vezi ca e o sagetica mica acolo. SPER ca te-am Ajutat. Fundalove struck?

| KingOfShadow a răspuns:

Reinstaleaza windowsul

| love10andra explică (pentru KingOfShadow):

Da...dar nu stiu cum.winking