| nashu40 a întrebat:

Salutari tuturor!
Am un scanner Epson iX3170. As dori ca atunci cand fac scanari in PDF sa mi le treaca pe toate direct in acelasi document. Acum le face separat. Am cautat in setarile scannerr-ului si nu am gasit nimic. Ce anume trebuie sa setez ca sa mi le scaneze in continuare?
Acum, daca scanez 10 documente mi le face 10 diferite.
Multumesc anticipat si o zi buna tuturor!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca scanerul nu are posibilitate de salvare in pdf, mai ai si multe alte posibilitati:
1. Le importi intr-un document Word, le aranjezi cum vrei, dupa care salvezi ca pdf (cu Open Ovvice merge direct). Daca nici Word n-are salvare sau exportare in pdf, atunci salvezi ca document si treci la (2).
2. Incarci pozele (max. 50Mb) sau documentul pe acest site si face convertirea in pdf:
http://online2pdf.com/convert-pps-to-pdf
Salvezi fisierul gata.

| nashu40 explică:

Va multumesc amandurora!
Scannerul le salveaza in PDF, nu asta e problema. Eu de obicei scanez cateva zeci si apoi le printez si in mod normal le printez fata verso, iar daca nu mi le salveaza pe toate cele cateva zeci in acelasi document trebuie sa asez eu foaia manual. Imprimanta mea face printari fata verso.
Daca nu exista alta setare voi incerca pdf cutter.
O mica specificatie : scannerul l-am instalat de curand. Acum cativa ani l-am mai avut instalat si din cate tin minte, inainte de salvarea scanarii in PDF, la documentele urmatoare ma intreba daca sa le salvez in acelasi document sau daca vreau sa creez altul. De data asta insa acea setare nu a mai aparut.

| mihai69 a răspuns:

Nu setările scaner-ului sunt problema, ci a programului de scanare folosit.
Poți folosi ulterior „pdf cutter joiner" un program freeware care le poate reface pe toate cele „N" documente într-unul singur.