| ClaraLove a întrebat:

Sambata asta se organizeaza 3 olimpiade: de religie(dar nu voi participa deoarece faza judeteana coincide cu cea de biologie), olimpiada cultura si spiritualitate romaneasca( 50%romana, 50%religie) si geografie(concurs terra).
Imi puteti spune la care sa merg, eu sunt buna la toate si profesorii vor sa merg la fiecare. Va rog!

3 răspunsuri:
| AndraRox a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu dar a trebuit sa aleg in urma cu 3 saptamani deoarece este necesar sa ma axez decat pe una. Ceea ce ar fi trebuit sa se intample si in cazul tau. La cultura si spiritualitate este 70-80% romana, restul de 30-20% religie. Nu stiu cat de bine te descurci la fiecare in parte desi ma indoiesc ca le "stapanesti" in mod egal, deoarece sunt diferite si toate cu un nivel inalt de dificultate. Cultura si spiritualitate romaneasca este un concurs foarte greu, trebuie sa stapanesti anumite notiuni de religie si sa te joci cu ele, impunandu-se creativitate si originalitate. Avand in vedere ca nu participi la olimpiada de religie, poti renunta si la acesta. Nu ai mentionat pe ce profil te vei duce la liceu insa din toate acestea iti recomand sa participi la biologie, este mai sigur ca pe viitor sa mergi pe real. Dar na, fa ceea ce iti place tie happy

| ClaraLove explică (pentru AndraRox):

Tu la care vei merge?

| AndraRox a răspuns (pentru ClaraLove):

Eu am avut de ales intre biologie, civica si religie. Desi vreau sa dau pe biologie-chimie la liceu, renuntasem in prima faza. Intr-un final m-am decis merg la religie, am siguranta ca ma pot califica la nationala mai usor. Dar in cazul meu, religia nu se suprapune cu, Cultura si Spiritualitate Romaneasca, mergand si la romana, ma pregatesc pentru toate 3. Dar daca esti buna la biologie si sti ca te poti califica sau cel putin, poti obtine un rezultat bun, mergi la biologie! Insa cel mai important e sa iti placa tie, pentru a nu avea dupa regrete ca nu ai facut alegerea corecta.