| ajutorTpuro a întrebat:

Scabia e o boala contagioasa? Si daca da cum se face contaminarea? Vreau detalii. Multumesc mult de tot.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, scabia este o boală contagioasă produsă de sarcoptes scabie.
Contaminarea se face, de regulă, direct de la bolnav la omul sănătos (mai ales prin dormitul în acelaşi pat), de unde frecvenţa transmiterii conjugale şi familiale. În ultimul timp se citează înmulţirea cazurilor transmise pe CALE SEXUALĂ. Contaminarea indirectă se poate face prin lenjerie de corp şi de pat, îmbrăcăminte sau obiecte personale. La nivelul acestora, parazitul trăieşte 10-15 zile (timp în care poate contamina persoanele care le folosesc). Aceasta are un ciclu epidemiologic în medie de 30 de ani (15 ani poate dispărea complet, însă poate reapărea din nou fără nicio explicaţie şi să persiste alţi 15 ani). Ulterior, boala va dispărea iarăşi pentru a începe un nou ciclu de 30 de ani. În factorii epidemiologici se pot include şi factorii demografici, aşa cum am menţionat şi la întrebarea cealaltă a ta, referitor la Profilaxia MTS majore.
O zi frumoasă!