| roby223 a întrebat:

Scabia ii o boala care se ia prin contact sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

''Transmiterea bolii se face cu ușurință atât direct, prin contact fizic sau sexual, cât și indirect, prin intermediul obiectelor (haine, lenjerie de pat sau de corp, obiecte de uz casnic sau de uz personal). Scabia este încadrată la bolile cu transmitere sexuală.'

https://bioclinica.ro/......-si-igiena

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scabia este raia, o boala super contagioasa a mizeriei.

| sierra1 a răspuns:

Da, cum bine citează colegul de mai sus, transmiterea bolii se face cu ușurință atât direct, prin contact fizic...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Se ia prin păduchi sau ouăle lor. Dar fiindcă aceștia stau pe corp prin locurile acoperite cu păr, se iau și la trozneală.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si prin contact sexual!

| gabicoo a răspuns:

Pentru genialul user @sadrian46!

Denumirea populară a scabiei este cea de râie! Dacă citeai "Amintiri din copilărie" de Ion Creangă știai! Nică a luat râie de la caprele Irinucăi!
Dar cum tu ai studiat la secția maghiară nu ai cum să știi lucrul acesta și e sub demnitatea ta să citești ceva scris de un nenorocit de mămăligar moldovean!
Cum voi ungurii vă țineți ca râia de autonomie și va depuneți ouăle peste tot așa ca păduchii e normal să nu știți!

Răspuns utilizator avertizat