| Joker3134 a întrebat:

Se poate face contract unde sa scrie la serviciu ca daca se distruge ceva plătești tu?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebare absolut idioata!
Cum sa scrie intr-un contract asemenea prevedere? Un angajat nu se poate angaja sa plateasca tot ce se scrica, se poate angaja sa plateasca ce strica el si daca este vinovat.
Raspunderea materiala a unui salariat este strict personala si nu raspunzi pentru ce fac altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Si atunci de ce nai pus asa intrebarea?
Raspunzi penal pentru distrugere doar daca fapta este intentionata. In rest raspunzi material si suma necesara acoperirii pagubei iti va fi retinuta din salariu sau se va face executarea silita a unor bunuri mobile sau imobile proprietatea ta, in functie de valoarea pagubei.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Este tot vina ta daca aceasta a dus la distrugere.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Se pare ca n-ai inteles nimic.
Una este sa distrugi ceva intentionat sau prin folosirea incorecta si alta este sa se defecteze in mod normal, fara sa fie vina ta, din cauza vechimii sau a unei defectiuni din fabricatie.
In primele 2 cazuri raspunzi penal sau material, in al treilea nu raspunzi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

In acest caz nu raspunzi penal ci doar material. Daca nu ai salariu, nici un alt venit si nici bunuri executabile silit angajatorul ramane cu paguba, daca nu este asigurat pentru asemenea cazuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care e scopul acestor întrebări? Vrei neapărat sa lucrezi undeva și sa distrugi ceva și pe urma sa plătești? Dacă e asa poți sa îmi distrugi mașina și pe urma sa îmi dai bani pe ea, ca tot vreau sa o schimb

| AlexandruSEV a răspuns:

Orice se poate face la notar, poți sa împrumuți un șoarece și garanție sa pui un pufulete laughing deci da se poate