| Nic a întrebat:

Se poate schimba biletul de tren? Am tren la o anumita ora insa as vrea cu un tren mai devreme. Daca da, trebuie platita vreo taxa?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, se poate schimba.
Dacă vrei să pleci cu un tren care pleacă cu maxim 5 zile mai devreme sau mai târziu decât data şi ora de plecare a trenului pentru care ai acum bilet, nu se plăteşte nicio taxă de preschimbare.
ÎNSĂ, dacă trenul cu care vrei să pleci acum este de rang superior trenului pentru care ai deja bilet, trebuie să plăteşti diferenţa de supliment.
Concret: Dacă ai bilet la accelerat şi vrei să pleci cu un rapid care pleacă 3 ore mai devreme, plăteşti diferenţă. Dacă ai bilet la accelerat şi vrei să pleci cu un personal, nu plăteşti nicio diferenţă ci doar ceri viză de devansare de la casierie. Teoretic, ar trebui să-ţi dea şi nişte bănuţi înapoi dacă alegi un tren de rang inferior însă depinde de toanele casieriţei happy.

Salutare.

3 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Din cate stiu se poate schimba fara a plati o taxa big grin doar daca vrei la o clasa mai buna (businessclasse) sau cu un tren mai rapid (sageata albastra) big grin

| Nic explică:

Am reusit sa schimb biletele insa a trebuit platita o taxa de 3lei/bilet desi nu erau diferente de rang.

| petrec a răspuns:

Nu se poate schimba biletul de tren pentru ca este scris pentru un anumit tren ar trebui returnat distrus si nu cred eu ca CFR-ul iti poate face un alt bilet avand in vedere ca probabil costul va fi la fel nu stiu incearca desi nu cred traim in ramania