| Gabytza_2059 a întrebat:

Se spune ca exercitiile cardiovasculare pot prelungi viata. Este adevarat?

4 răspunsuri:
| nickolass25 a răspuns:

Salut. Exercitiile cardiovasculare obisnuite ca alergatul, mersul pe bicicleta, vaslitul, gimnastica aerobica si multe altele ) imbunatatesc functionarea inimii, plamanilor si aparatului circulator pentru a putea duce mai multi nutrienti si mai mult oxigen la muschi si tesuturi, ajutand la mentinerea unei greutati ideale, scad tensiunea arteriala, intaresc sistemul imunitar, reduc stresul si riscul de diabet, dementa si alte boli legate de inaintarea in varsta. Numarul de exercitii variaza in functie de varsta si de starea fiecarui individ in parte. Ptr exercitiile cardiovasculare e indicat mai intai sa faci o incalzire de cateva minute pentru a creste temperatura corpului si flexibilitatea incheieturilor, si sa le cresti treptat pentru a evita durerea si leziunile. Fiecare exercitiu cardiovascular ar trebui sa fie urmat de un repaus de 5 pana la 10 minute, in care corpul se odihneste, iar inima restabileste o circulatie mai lenta a sangelui. Deci, pentru o viata mai sanatoasa si mai lunga, iti recomand sa faci exercitii cardiovasculare, fara a consuma tutun sau alcool. Totul tine de vointa ta de a face exercitii si deed a-ti antrena organismul ca sa fie sanatos. Multa sanatate si spor la exercitii.winking Pupici kiss

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Buna!
pentru putin timp ti se prelungeste viata dar nici asta nu prea vezi adica sesizezi pe corpul tau sau sa vezi o schimbare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiutza lipita pe spatele celei din fata, ea avand parul lung. Dadeam parul si ma uitamlaughing

| Krisaliz a răspuns:

Doar se numesc "cardio".
ajuta la imbunatatirea circulatiei si oxigenarea imi buna a sangelui, implicit a tuturor organelor. o sa ai o stare de bine si o sa te simti mai plina de viata.
as zice ca te ajuta sa traiesti mai bine. nu stiu ce efect are asupra prelungirii duratei de viata.