| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu este sportiv si foloseste proteine amino acizi etc.acum a facut analize la sange si ia esit anemie mai exact RBC-7, 15 HCT-39, 9, MCD-55, 8, MCH 18, 9. ARE 36 DE ANI SE POATE SA APARA ASTA DIN CAUZA LA PROTEINE? AM UITAT SA VA ZIC CA TIMP DE 6 LUNI NU A CONSUMAT ALCOOL IAR DE FUMAT NU FUMEAZA SI NICI NU BEA CAFEA. A FOST PLECAT CU SERVICIUL IN BOZNIA. ACUM 3 ANI A FOST IN AFGANISTAT SI LA VENIRE LA FEL IA ESIT ANALIZELE NU INTELEG DECE IASA ANEMIE DOAR ATUNCI.ANALIZE LA SANGE A FACUT ANUAL PT. SERVICI SI NU IA ESIT NIMIC, SI NICI LA PLECARE IN BOZNIA CA IA TESTAT MEDICAL SI ANALIZELE ERAU BUNE SI LA PLECAREA IN AFGANISTAN TOT BUNE ERAU ANALIZELE DAR LA VENIRE A APARUT ANEMIA. VA ROG MULT DATIMI UN RASPUNS SI DACA ESTE GRAV. MULTUMESC

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anemia lui este foarte severa si daca nu sangereaza pe undeva, necesita mari investigatii. Poate fi de la proteine, poate fi de la administrarea de hormoni (de exemplu poate ia eritropoietina in salturi si la intrerupere face anemie severa). Poate fi de la vreo intoxicatie grava sau de la altceva. Trebuie sa se interneze intr-o clinica de hematologie pentru investigatii fiindca o anemie atat de severa ar putea fi primul semn al unei boli foarte grave.

| mioara a răspuns:

Www. sfatul medicului.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

K sportiv am folosit tot felul de produse proteice timp de 2 ani si sunt perfect sanatos, difera corpul de la individ la individ insa nu cred ca proteinele ar fi sursa, nici eu nu beau acool/kfea, nu fumez