| SteFFz99 a întrebat:

O placa video DDR3 merge pe un slot de DDR5?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu exista slot ddr3 sau ddr5. Sunt diferite sloturi de expansiune pe placa de baza. Pci express 1.0 / 2.0 / 3.0. Daca placa video respectiva este pe pci express, poate sa fie ea de la ddr pana la ddr5, o sa mearga.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jipa95):

Nu uita de limitarea existenta in cazul placilor performante amice. Acolo se vede gddr 5.

| Jipa95 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu prea. Sa-ti dau un exemplu. Ai pci x2.0 si vrei sa pui un r7 240 ddr5 1gb 128 biti, iar dupa cum ai vazut placa video este pe pci x3.0. Va fi perfect compatibila cu placa de baza, dar nu vor fi si limitari, cel putin cu 240 ai inteles? Poate cu 260x sau R9 280x, dar nici acolo nu va fi limitari prea mari zic.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jipa95):

Amice,jucam in aceeasi liga. Eu repar si configurez pc-uri deci nu e nevoie sa imi explici.Zic chestii gen 290x pe pcie 3.0. Acolo e o limitare. Stiu ce zici. Am avut si eu mobo 3.0. Chiar daca acum am gigabite-z87-x stiu cum e treaba cu limitarea.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

GDDR-ul placii video nu conteaza. Daca ai interfata PCI si placa ta e pe PCI (cam greu sa le gasesti diferite, tehnologia evoluan), nu ai cum sa nu le potrivesti. Si, da, merge.