| Anonim1900 a întrebat:

spuneti-mi si mie ce reprezinta ddr la o placa video de exemplu ddr3 sau ddr5 ce e diferit?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Doamne ce prostie spune si evolution. Nu am sa inteleg niciodata de ce unii raspund daca nu stiu.
DDR-ul Double data rate reprezinta banda alocata pentru memorie. Cu cat ddr-ul este mai mare, cu atat viteza este dublata fata de generatia precedenta, sau chiar mai mult. Iar pentru o placa video, este mult mai util sa aiba o memorie mai rapida decat mai multa memorie lenta(adica e mai performanta o placa cu 1 gb ddr5 decat un model identic, gen cum era la r7 240, sau gt 630-uri, decat variantele cu 2gb ddr3).

1 răspuns:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

E tehnologie mai noua, adica au mai adaugat imbunatatiri. Stiu ca astea noi (ddr 5 de care am si eu) sunt facute sa citeasca anumite texturi in jocurile noi aparute, pe care vechea placa video nu o poate face. De exemplu nu e de ajuns ca ambele placi suporta full hd deoarece unele jocuri cer anumite lucruri pe care vechea placa nu o poate oferii, calcule mai rapizi, fps-uri mai multe etc.
Daca o sa cumperi o placa video noua automat iti recomand sa fie ddr 5 si preferabil sa aiba 312 bits