| raizoguard a întrebat:

Spuneti-mi un text non literar
fundita + vot

Răspuns Câştigător
| Just4Joker a răspuns:

Pai... o reclama e un text non-literar

5 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Scrisoarea,telegrama,anuntul,cererea

Atentie! In unele cazuri scrisorile pot fi si texte literare

| V3ra a răspuns:

TEXTUL NONLITERAR este elaborat pentru a comunica un conţinut în care acţionează, cu precădere, funcţia referenţială. Vizează domenii diverse, de la cele ştiinţifice şi juridico-administrative la mass-media audio-vizuală, concretizându-se; cu ajutorul registrelor lingvistice (oral/ scris; popular/ cult; regional, colocvial, argoul şi jargonul). Indiferent de textul funcţional reprezentat în comunicare, emiţătorul abordează obiectiv realitatea şi foloseşte un limbaj comun, convenţional, prin excelenţă tranzitiv (scopul principal este de a transmite informaţii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Texte descriptive (texte stiintifice, ghiduri turistice), texte argumentative(discursurile), informative (mesaje publicitare, retete de mancaruri, informatii meteo, manualelel de utilizare ale unor aparate etc.)

| raizoguard explică:

MS Just4Joker