| AnNaa67 a întrebat:

Spuneti-mi, va rog ce stiti despre timpul imperfect si modurile lui.

Funda.

Răspuns Câştigător
| kitty00 a răspuns:

Timp imperfect, mod indicativ. Se formeaza cu ajutorul terminatiilor ''am''- pers I, singular si plural; ''ai''-persoana a II-a, singular; ''ati'' persoana a II-a plural; ''a'' persoana a III-a singular feminin si masculin; ''au '' persoana a III-a plural. Exemple; Eu mancam, Tu mancai, El/ea manca, Noi mancam, Voi mancati, Ei mancau. A nu se confunda persoana a II-a plural cu forma modului imperfect.

| AnNaa67 explică (pentru kitty00):

Incerc sa imi amintesc, dar nu e asta. Stiu ca modul indicativ este o actiune sigura. Dar iti apreciez gestul de a-mi raspunde. happy Mersi.

| kitty00 a răspuns (pentru AnNaa67):

Aici era vorba despre timpul imperfect.