| Sonia822 a întrebat:

Stie cineva cum functioneaza posta? Vreau sa vand un covor, clientul sa-mi trimita banii prin posta si sa-i pot ridica doar daca dau la schimb produsul, e posibil asa ceva? Cumva, prin mandat, dar ce e ala mandat happy

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Mai degraba curier prin plata la livrare. E mai rapid ca posta. Plus ca el are dreptul sa refuze oricum coletul, si daca e trimis prin posta.

| Sonia822 explică (pentru Wr3nch):

Pai asta vreau sa acopar, riscul de a nu ridica acest colet. Vreau sa plateasca in avans, dar sta la tara, si trebuie sa plece la oras ca sa ajunga la banca. Oare cum as putea?

| cristi202 a răspuns (pentru Sonia822):

Chestia cu tara e bla-bla. Si eu stau la tara, si pot sa imi fac drum pana in oras pentru ceva special. Sau, de nu vreau, stabilesc sa merg cand mai am si alte treburi la oras (asta cand nu prea merg, ca de regula fac naveta). Ca sa nu mai zic ca tot mai des e folosit internet banking-ul. Cu el, oriunde as fi eu sau sotia mea, adesea ne transferam bani cand avem nevoie urgent si ne sunt conturile goale. Si dureaza doar cateva minute. Asa ca e discutabil acest motiv invocat.

| zilog a răspuns:

Mai bine folosesti FanCourier ca nu au birocrație

pe când la Posta Româna ai de completat 3 pagini A4

si o sa te tortureze cu formularele
in afara de astea trebuie sa fie bagat intr-o cutie alba
cu hartie alba pe exterior
ca nu ti-l primeste daca hartia sau cutia nu este alba!

| Sonia822 explică (pentru zilog):

Incerdibil! La mine mov. La draq

| cristi202 a răspuns (pentru zilog):

Nu e chiar asa. Nu de mult mama mea mi-a trimis prin posta un pachet imbracat in pinza de culoare albastra, si era ca o perna, dat fiind ca erau si ceva haine in el happy

| zilog a răspuns (pentru cristi202):

Da dar nu a dorit si asigurare la colet nu a dorit si bani ramburs!
Daca doresti sa primesti bani ramburs atunci ai cam incurcat-o
ca te pune sa faci declaratie
te pune sa faci asigurare
te pune sa completezi o gramada de hartii si birocratie
asa daca vrei sa trimiti un colet gratis fara valoare atunci scapi repejor
si oamenii care au prins comunismul se inteleg repede cu posta
pe cand noi astia mai tineri chiar ne ia cu ameteala de la atata comunism cat a ramas la posta

| cristi202 a răspuns (pentru zilog):

Cind ai fost ultima oara pentru expedierea unui colet la posta?
Eu acum doi ani, cu o singura hirtie, tot cu ramburs, am expediat unul. Sau nu vorbim de aceeasi posta romana?
Nu speria fata degeaba, lucrurile sunt mai simple decat spui tu.

| zilog a răspuns (pentru cristi202):

Ai expediat cu bani post-restant!?
ai asigurat coletul!?

sau l-ai trimis fără valoare!?

pentru că trimis fără valoare nu te torturează nimeni cu birocrație!
Doar în cazul în care dorești să asiguri coletul + vrei să țî-se întoarcă nișțe bani pentru acel colet atunci te rup cu examenele de IQ logica si alte lucruri de parcă ai vrea să te angajezi la NASA FBI si KGB în acelaș timp!
Lucru mai greu în viața reală de cât acele formulare de la Poșta Română nu am mai întâlnit. Stiintifico fantastice de complicate!

| Sonia822 explică (pentru zilog):

Eu am trimis plic (se considera colet, ca n-are acte) cu ramburs si nu e deloc cum spui, n-am completat nimic, a completat totul functionara, eu doar am semnat

| zilog a răspuns (pentru Sonia822):

I-ai facut si asigurare?

| Sonia822 explică (pentru zilog):

N-ai dc sa-i faci asigurare, decat daca vrei sa platesti dublu transportul. Sau ai veva prost ambalat. Dar mai era unul acolo, a trimis cu asigurare si tot functionara completa. Poate era prost si nu stia sa scrie, e si varianta asta