| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva niste legende in afara de a Muresului si a Oltului. Am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| dydy21 a răspuns:

Din mitologia romaneasca?

"Traian si Dochia" despre care George Calinescu spunea ca este "rezultatul unei intregi experiente de viata a poporului roman". Se spune că Dochia ar fi fost fiica regelui dac Decebal, de care s-a îndrăgostit Traian, cuceritorul Daciei. Urmarită fiind de trupele lui Traian, aceasta se ascunde pe muntele sacru, Ceahlau, impreuni cu oile. Este ajutata de Maica Domnului, care o transforma impreună cu turma sa in stanci.

1 răspuns:
| ttttttavy a răspuns:

Uite aici ...http://www.facebook.com/......9839494355 sustine si cu un like