| tinkutza_4745 a întrebat:

Stie cineva unde as putea gasi informatii despre William Shakespeare?

Răspuns Câştigător
| Gabryela96 a răspuns:

Salut!
Uite aici informatie :
William Shakespeare (n. 23 aprilie 1564[1] - d. 23 aprilie 1616) a fost un dramaturg și poet englez, considerat cel mai mare scriitor al literaturii de limba engleză. El este adesea numit poet național al Angliei și "Poet din Avon"("Bard of Avon"). Lucrările sale au supraviețuit, incluzând unele colaborări, alcătuite din aproape 38 de piese de teatru, 154 de sonete, 2 lungi poeme narative, și alte multe poezii. Piesele lui de teatru au fost traduse în fiecare limbă vorbită și sunt jucate mai des decât cele ale oricărui alt dramaturg.
Shakespeare s-a născut și a fost crescut în Stratford-upon-Avon. La vârsta de 18 ani, el s-a căsătorit cu Anne Hathaway, cu care acesta a avut 3 copii: Susanna, și gemenii Hamnet și Judith. Între anii 1585 și 1592, el a început o carieră de succes în Londra ca actor, scriitor și proprietarul unei părți a unei companii de jocuri numită "Oamenii Lordului Chamberlain" (The Lord Chamberlain's Men), mai târziu știută ca "Oamenii Regelui" (King’s Men). Se pare că el s-a retras la Stratford în jurul anului 1613, unde a murit 3 ani mai târziu. Câteva recorduri ale vieții private ale lui Shakespeare au supraviețuit, și au existat speculații considerabile despre aspecte ca fizicul său, sexualitatea și credințele religioase, și dacă lucrările atribuite lui sunt scrise de alții.
Shakespeare a scris majoritatea muncii sale cunoscute între 1589 si 1613. Piesele lui de început au fost în special comedii și istorii, genuri pe care el le-a ridicat la punctul maxim de rafinament și artă până la sfârșitul secolului al 16-lea. După aceea, el a scris în special tragedii înainte de aproximativ 1608, incluzând Hamlet, "Regele Lear" si Macbeth, considerate unele dintre cele mai strălucite lucrări în limba engleză. În ultima parte a vieții, el a scris comedii tragice, de asemenea știute ca aventuri romantice, și a colaborat cu alți dramaturgi.
Multe dintre piesele sale de teatru au fost publicate în ediții de diverse calități și precizii în timpul vieții sale. În 1623, doi din colegii săi de teatru au publicat "Primul coloncifru" ("The First Folio"), o ediție adunată din lucrările sale dramatice care le include pe toate, în afară de două din piesele de teatru care sunt doar acum recunoscute ca fiind ale lui Shakespeare.
Shakespeare a fost un poet si dramaturg respectat în acea vreme, dar reputația lui nu a crescut la înălțimile sale actuale înainte de secolul al 19-lea. Ideile romantice, în particular, întâmpină genialitatea lui Shakespeare, si Victorianii s-au închinat lui Shakespeare cu o stimă pe care George Bernard Shaw a numit-o "Idolatrizarea lui Shakespeare". În secolul 20, munca lui a fost în repetate rânduri recunoscută și redescoperită de noi mișcări în performanță. Piesele lui de teatru ramân cât se poate de populare astăzi și sunt permanent studiate, jucate și reinterpretate în diverse contexte culturale și politice în întreaga lume.
Sper ca te-am ajutat :*:*:*

5 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

CEau:*
aici sunt cele mai multe informatii despre el
http://ro.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare

| Callme a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare
Wikipedia, clar!:))Daca vrei alte site-uri, mai caut:-?

| tinkutza_4745 explică (pentru Callme):

Da.pe acesta deja l-am citit

| evelina_8943 a răspuns:

Pe net.