| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca atunci cand moare cineva se pune un drapel la usa, as vrea sa stiu cand anume se pune acest drapel, cand este adus mortul in casa sau cand?

3 răspunsuri:
| Irina a răspuns:

Te referi la doliu? Se pune un material negru deasupra usii din momentul in care omul a murit si se scoate in momentul ceremoniei religioase, cand este scos sicriul afara.

| lencikk a răspuns:

Eu stiu ca se pune doliu negru o perdea neagra deasupra usii, si se pune de cand moare pana cand este inmormantat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acel doliu se pune in zilele cand ai inca mortul in casa si se da jos dupa acea pomana de 40 de zile.