| AdiAditzu1998 a întrebat:

Am o problema grava foarte grava gen am ganduri din astea negative daca moare nu stiu cine, sa moara nu stiu cine, si imi apare in imaginetie o anume casa cu mortul in ea sau de exemplu daca se nimereste sa intreb de o persoana anume daca moare, mi s-a intamplat cu vreo 5 persoane, s-au intamplat sa moara nu au murit atunci cand mi-a venit gandul acela ca moare dar au murit dupa o perioada lunga de timp cel putin dupa 6, 8, 9 luni si acele persoane nici sanatoase nu prea erau, aveau niste boli, si nu le-am dorit cu adevarat moartea dimpotriva pe unul il apreciam mult. ii vina mea ca au murit? Mi-e frica sa nu pice si pe cei mai dragi mie

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Oamenii nu mor cand se gandeste cineva la ei. In schimb va avea de suferit acela care persista in astfel de ganduri. Trebuie sa ne gasim o preocupare atunci cand apar astfel de ganduri. Pentru ca daca acum credem ca aceste ganduri nu ne fac rau, mai tarziu vom avea parte de efectele acestora: nu ca vom muri, dar vom deveni persoane care ajung sa urasca oamenii.
Deci repet: cand vin astfel de ganduri, gaseste-ti o ocupatie, ceva, care sa te faca sa uiti de ele.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Fantezii, daca persista discuta cu medicul de familie.