| anonim_4396 a întrebat:

Sunt actionar la o firma si doresc sa stiu anumite lucruri, daca firma respectiva functioneaza si cu credite, care este valoare firmei fata de valoarea capitalului actionarilor?
Cine este in masura sa faca evaluarea economica si financiara a firmei respective si de catre cine este aleasa persoana respectiva?
Ce se intelege prin instrumente financiare?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| SilviaBlur a răspuns:

Cel mai bine ai afla informatiile aceste direct de la sursa. Eu nu stiu firma la care esti actionar, in consecinta nu iti pot oferi un raspuns. Imi este greu sa cred ca nu ai aflat aceste informatii, de altfel importante pentru tine, inainte de a deveni actionar al acestei firme.
In principiu, expertii economici ai firmei te pot lamuri in aceasta situatie. Ei efectueaza expertize, costuri estimative, bilantuti, si altele care impreuna formeaza ceea ce tu numesti "valoarea firmei". Mult succes!