| Evelinmariaa a întrebat:

Sunt fata, am 18 ani. De foarte mult timp, cam din clasa a 7-a ma confrunt cu alopecia areata. Am fost la multi medici dermatologi, unii au spus ca boala a fost provocată din cauza stresului, altii spun ca ar putea avea legătura si cu tiroida. Cert este ca apare, imi trece 2-3 luni, dupa care apare iar. Știți remedii care sa funcționeze? Va rog mult sa imi spuneti orice detaliu pe care il știți si care ma poate ajuta!

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Alimentația e singura care te-ar putea ajuta. Asigura-te ca ai o dieta echilibrata, adică multe vitamine, proteine (parul are nevoie de proteine, fier pe care îl găsești in ficat și legume verzi) și alte substanțe nutritive.