| SovaOvidiu a întrebat:

Știe cineva pe distanță acționează scutul NATO antirachetă de la Deveselu?

34 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt 24 de rachete interceptoare. Au o lungime de 6, 55 metri, un diametru de 0, 34 metri şi foarte important, nu au încărcătură explozivă. Rachetele, care pot dezvolta o viteză de aproape 5 kilometri pe secundă, distrug ţintele prin simpla lovire. Preţul lor ajunge la aproximativ 20 de milioane de dolari fiecare şi au o autonomie de aproximativ 500 de kilometri. În România, sunt amplasate 24 de astfel de dispozitive. Ele sunt coordonate de un radar care este setat să comunice cu alte radare amplasate în Polonia, Turcia sau pe nave ale NATO, aflate în patrulare. Bine! o data plecate aceste rachete se incarca rapid altele din depozit.

| sierra1 a răspuns:

24 de rachete interceptoare Standard Missile 3 (SM-3) - distanță de cca 500 km

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deasupra teritoriului țării noastre.

| J0B0MAT a răspuns:

Citisem la un moment dat că pentru a proteja de orice rachetă îndreptată pe teritoriul României și a câtorva țări vecine, cel mai probabil aproape de Polonia și Turcia, unde sunt alte scuturi.

| Brizbriz a răspuns:

Cat trebuie, nu prea conteaza detaliile tehnice, ce conteaza e ca e, si astia nu sunt tampiti sa le puna degeaba

insa, ca sa citesc printre randuri la intrebarea ta, adica iti faci griji, ei bine, nu degeaba:
rusii, chinezii si coria de nord cica, ca ar avea rachete hipersonice (de la 5 pana la 10 ori viteza sunetului), care cica, ca nu pot fi interceptate

| Yuoia a răspuns:

Jassmina!
Multi nu dormim de grija!
Tu, la adapost, esti nitel inconstienta. Razboiul e deja pe granita noastra.

| MrAM a răspuns:

Anxietatea si frustrarea se citeste in raspunsul tau. Omul a intrebat si el ceva, nu ca ma iau acum de tine,, sefa''. Inteleg ca sa cam saturat lumea cu razboiul asta dar e o ingrijorare REALA si pe buna dreptate. Avem si noi curiozitatile noastre si in egala masura dreptul de a ne exprima un punct de vedere s-au cere o parere. A incalcat regulamentul prin faptul ca a intebat ceva, chiar daca iti displace subiectul?

| Yuoia a răspuns (pentru MrAM):

"Draga" noastra Jassmina e la adapost, departe de orice conflict. Nu-i tremura chilotii de frica razboiului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Multumesc de grija dar te inseli cumplit.
Probabil vorbesti din propriul punct de vedere, plin de frustrarea personala si probabil dominat de vreo anxietate, ca eu una nu le am si chiar nu am motiv sub soare sa fiu nemultumita de ceva!
Te ivit sa iti vezi de drum cand nu-ti place un raspuns si sa eviti a intra in polemici cu alti useri.

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu iti port de nici o grija, stai linistita. Am facut o remarca referitor la agresivitatea cu care ai decis sa,, argumentezi" si sa tratezi intrebarea prin raspunsurile date de tine celorlalti,, utilizatori". Polemici nu am cu cine, sincer. Asta pentru ca aparent le stii pe toate si nu are rost sa-ti bati capul cu noi. Apropo ce zic Americanii daca tot esti prin zona? Sa stam linistiti, este? laughing

| Salontanul a răspuns (pentru MrAM):

Ma mir ca nu te-a blocat Jassmina! Eu i-am spus frumos ca greseste si m-a blocat! Vai si amar!

| MrAM a răspuns (pentru Salontanul):

Isi exprima suveranitatea printre muritorii de rand laughing

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

Si apropo am facut screenshots la raspunsurile date de tine, nu are rost sa le stergi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Evident ca esti paranoic! laughing

In caz de nu stiai, afli acum ca anumite intrebari si raspunsuri le sterge adminul, noi userii nu avem cum sa le stergem.

| MrAM a răspuns:

Intercepoarele SM-3 sunt produse de Raytheon, au o lungime de 6.55 metri si un diametru de 0, 34 metri. Interceptorii care vor fi instalati la Deveselu (jud. Olt) nu au incarcatura exploziva si nu sunt purtatori ai unor incarcaturi periculoase (nucleare, biologice sau chimice). Ei sunt proiectati sa distruga rachetele ostile prin forta impactului (forta cinetica). Racheta are o autonomie de 500 de km si o viteza maxima de 9, 600 km/h.

16 Decembrie 2015 - Rusia sustine ca poate trece de scutul antiracheta american

Rachetele rusesti au capacitatea de a patrunde prin scutul pentru aparare antiaeriana construit de Statele Unite, a declarat comandantul Fortelor de rachete strategice rusesti, colonel-generalul Serghei Karakaiev, citat de Reuters. Acesta a afirmat: "Estimarile expertilor arata ca, potrivit abilitatilor sale de a analiza datele si puterea de tragere, sistemul de aparare antiracheta american desfasurat in acest moment nu este in masura sa reziste la o salva masiva lansata de o unitate a fortelor de rachete strategice.

https://www.hotnews.ro/......rusiei.htm

| relian a răspuns (pentru MrAM):

La o salva, masiva, deja ripostezi si tu, nu doara incerci sa opresti salvelel alora.Este scut impropriu zis,este de fapt o contra proiectil,ar trebui sa ai un sistem proiectil pe proiectil si extrem de rapid si precis. Poate ca sistemul asta asa o fi,mai ales ca rachetele alora nu vin de aproape,deci is vazute din timp,este deci timp sa fie contracarate.

Ce bate din gura rusu,aia e poveste,se oftica laughing altfel nu ar fi fost atat de ofticati si impotriva sistemului astuia.
Deci cand tu esti sigur pe tine,cum spune nea caisa rusu,ca penetreaza siostemul, atunci nu mai vin sa fac presiuni, sa fiu impotriva alora care au sistemul asta.
Imi vad de treaba, poate sa puna ce sistem vor, daca eu am cum sai fac.Deci vorbe rusesti in vant, fac zgomote, mai mult de atat nu pot.Sa vazut si ce arme au rusii,au tancurti care raman in pana pe sosea,sa nu mai vorbim de atratura laughing sa fim seriosi.

Probabil stiu f bine ce sisteme au americanii si de aia fac scandal, dau din gura.
Daca aia lanseaza sute de rachete, astia cu scutu daca au fara numar le pot contracara.
Avand in vedere ca poti cal; cula traiectoria unei raachete, astia le pot contracara chiar pe teritoriu lor laughing ori oricum in afara RO sa zicem, ori in zone nepopulate.

| MrAM a răspuns (pentru relian):

Rusia nu mi se pare cine stie ce din punct de vedere militar comparativ cu alte superputeri precum USA in ceea ce consta technologia si eficacitatea acestora. Ce ma ingrijoreaza pe mine e pe cine au aliati in toata treaba asta si binenteles armamentul nuclear.

| relian a răspuns (pentru MrAM):

Rusia nu are nici un aliat,sunt singuri,se cred mare scule,desi is vai mama lor.Dar pentru ca au arme nucleare si pentru ca odata au fost si ei in rand cu ai mai mari,cred in continuare ca ei is la nivelul alora si acum,insa doara viseaza laughing is departe r au in urma cu toate.

Cum am spus Rusia cat de mare a fost ea si este niciodata in toata istoria ei na ocupat cu forta un stat in europa,nu au fost capabili si nici acu nu sunt.
Singurul teritoriu ocupat de ei a fost basarabia,dar nu ca au luat ei cu forta,li s-a dat pe tava acest teritoriu cde catre Germania,in rest niciodata nu au putut avea ceva din europa.
Pe rusi nu-i agreeaza nimeni,nici tarile foste comuniste si nici cele a ctual comuniste,pentru ca rusia nu este o tara de incredere,rusii ca natie is de astia fara cuvant, nu poti avea incredere in ei.
De aia nici china nu-i agreeaza.Or sa stea la locul lor, ei mai mult decat au acu nor sa aiba, daca cineva dus cu pluta de la ei o sa incerce sa atace, ori sa ocupe o tara straina, ala le va fi sfarsitul.

Dar banui ca si ei is constienti de ce pot si stau in banc a lor.Ca ia atacat mereu pe ukrainieni, aia e treaba lor, is fratii lor, este ciorba lor.Aliati sigur nu are,lumea e satula de oameni neseriosi, sau lamurit toti cum trebuie sa fie o tara sa fie bagata in sama, ori sa fie apreciata.
Tu ai vazut pe careva sa aiba aprecieri fata de tara asta? Eu nu am auzit, doara de rau numa laughing. Nici arabii nu agreeaza rusia, deci nu preaq vad ce tari sa aiba aliate, poate siria laughing dar aia is ca si inexistenti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Omiti niste detalii minuscu... mari. Cica am avea 7 unitati. Hai sa zicem ca avem 10 si 7 ala e cifra aruncata pentru a induce inamicul in eroare. O unitate are 4 rachete incarcate. Rata de doborire in cazul rachetelor Scud din Irak a fost de vreo 98%, DAR EFICIENTA a fost de vreo 10-15%. In concluzie, daca Irakul tragea o racheta in zona protejata de scut, erau 98% sanse sa o dea jos, DAR pentru una data jos, trageau de regula vreo 10, cel putin. Acum hai sa vedem ce au rusii misto - rachete care pot duce pana la o duzina de sub-munitii independente, fiecare dotata cu focos nuclear. In concluzie, nu trebuie sa lanseze sute de rachete. A, da, si legat de traiectorie, nu o poti calcula - au trecut ceva ani de cand rusii au rachete care isi modifica traiectoria in zbor pentru a fi mai greu de interceptat. Sa zicem ca interceptezi o salva. Dupa aia trebuie sa INCARCI lansatoarele alea. Deja cand interceptoarele au tras prima salva, au fost localizate precis. Deci ar trebui sa le mai si schimbi locatia cu vreo 10-15 kilometri macar. Sa mai mentionez gasca de nave rusesti din Marea Neagra care pot trage cu rachete? Sa mai mentionez ca Insula Serpilor e la 45 de kilometri de coasta noastra si nu cred ca rusii acum ca au ocupat-o vor instala un McDonald's pe ea?
A nu se intelege gresit, ce si cum se intampla in Ucraina demonstreaza ca armata rusa e foarte varza, SAU ca Putin e un mic stalin si arunca cu rezervisti slab pregatiti in ucrainieni pana ii oboseste apoi o sa intre in ei cu trupele de elita. Nu de alta, dar din ce am vazut la ucrainieni... lansatoare BM-21 din anii 50-60, rusesti, distruse, prizonieri burtosi sau mucosi care abia daca le-au iesit *** la p*&a... destul de patetic. Sau IL-76-le doborit asta noapte. Cum ma-sa citamai puterea militara sa te apuci sa arunci cu artilerie si avioane de transport neprotejate in gura inamicului? Ceva pute binisor aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Hai breh, si eu ii detest pe rusi, dar sa nu ii subestimam, ca a facut-o si Hitler. Inainte lui, Napoleon. Si nu au sfarsit bine... Hai sa vedem ce aliati au... pai China e cel mai mare si mai infricosator. Belarus poate parea insignifiant, dar nu e. Au tancuri, au avioane de atac, au pozitia care le-a permis sa atace rusii si din partea aia, facind mai grea apararea din partea ucraineana. Acum se anunta ca vin cateva mii de dementi cu experienta de lupta din Georgia. Jihadisti nenorociti pro-rusi. Mai e lista aia de tari aparent insignifiante gen Venezuela. Teoretic. Practic, la ce foame e in Venezuela, aia ar veni sa lupte pentru rusi pe un covrig pe saptamana + ce prada prind de la civili.

| MrAM a răspuns (pentru relian):

Sincer sper sa ai dreptate, insa ma gandesc sa nu fie un bluff cum a mai precizat cineva. Gen, trimit si ei vechituri in prima linie ca sa mai scape nitel de ele. Acum vedem cine subestimeaza pe cine in perioada ce va urma. Insa din ce am observat si-a cam atins obiectivele chiar si asa.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Povesti frumoase, e bine sa visezi laughing nu uita rusi sau facut de **** in fata cecenilor, deci in fata unor nimeni, asa a nu mai baga din top.
Tu crezi ca trebuie sa misti rachetele tu inspre o alta raceheta sa o intercepteze?
Daca ar fi fost asa numai sistem antiracheta nu mai era ala.Racheta ta poate sa stea si cu spatele laughing apoi sa intercepteze racheta inamica.
Alea nu se iau la ochi cum tragi cu pusca, e ceva daca ai vaut cum au aia in vioane, odata pusa tinta pea inamic racehta alearga dupa, indiferent ce manevre face acel avion ok?

Deci sistemul asta nu-i cand tragi cu prastia laughing pe de alta parte racheta inamica odata luata in vizor nu ar mai avea scapare.Asta teoretic.
De ce nu-s 100% sigure? Pt ca nu se trage de aproape ca in cazul avioanelor, la avioane odata ce tea luat ala in vizor sia trimis racheta dupa tine, poti sa te catapultezio, scapare nu mai ai.Doar de mai ai ceva cum le m ai spune ce le aruni sa derutezi racheta, daca mai ai si daca nu-s 2 rachete dupa tine.
Sistemul asta de aia este facut sa loveasca la distanta si in miscare, deci banui ca nu-s asa acurate 100%,dar de aproape nu-s probleme sa le doboare in aer.
Asatea is facute pentru rachetele nucleare mai mult sa le oboare in afara teritoroului tau,ca altfel nu ai facut nimic.

Rusia nu cred ca ataca pe careva cu rachete nucleare,asa ca nu mrge ce spui tu.
Plus odata ce tu vezi ca ala tot da,nu stai doara sa primesti,arunci si tu peste aia,intr-un conflict nu doara te aperi.
Rusi is praf asa cum am zis,. toate armele lor is vechi,nu mai au bani sa le reinoiasca, fac ceva nou in graba si cu bani putini, cand ies sa le arate cad ca mustele laughing ori se impotmolesc pe sosea cum am zis si cum a vazut toata lumea.

Daca esti rusofon e ok, e parerea ta, este bine sai sustii, sai lauzi.Arata ce au cucerit vreodata Rusia in Europa,nimic,iar de nu erau americ anii astazi nici nu mai erau pe planeta asta.
Ii bateau nemtii de nu stiau de ei laughing au avut noroc ca au pompat altii topt ce aveau in ei,plus ca pe la spate Germania era lucrata de restul din toate partile.
Rusia astazi este singura,nu uita asta,nu mai are pe nimeni de partea ei,Cine sare pentru rusia,ori se aliaza cu ei in caz de un razboi? Nimeni, nici macar North Coreea laughing

Deci aia nu calculeaza nimic, am zis eu asa ca idee, cred, zic si eu alea is interceptate de la lansare de sateliti.
In sf eu nu tiu cu rusii, nu am tinut niciodata.Plus ce fac ei este magarie,aia chiar daca is rusi,is deja independenti cu acordu lor al rusiei,acu de ce mergi peste ei? Chiar de este fratetu, este casa lui, lasa-i in pace, sa faca ce vor.
Rusii is niste lepre, niste tarani clociti care mor de capra vecinului.Vad ca le sufla NATO prorrii frati,pao stii vorba aia frate frate dar branza e pe bani,asa ca fiecare merge cu cinei place,ori cu cine ii convine.

Daca Rusia era de incredere, avea si ea o alianta, dar is praf la orice. Daca or sa copntinuie asa tara lor va dispare in viitor, o sa vina un de asta berbec fanatic care se crede zmeu, intra in gura lupului si dupa parfu se alege de ei.
Stai dracu in banca ta rusule, na ddat nimeni peste tine laughing

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Rusii nu au bani nici de covrigi laughing deci despre ce venezueleni vorbesti? Aia pe unde ar veni si ci ce?laughing AAsa ziceam si eu.Aia dementi cu experienta vin pentru bani nu pentru altceva, cu o mana de dementi ce lupta pentru bani, nu ii frezolvi nici pe aia din RM laughing iar aia and vad ca e groasa te lasa si dispar laughing
Cu de astia vin rusii? China este aliata Rusiei zici tu, ori unde ai auzit? China nu-i agreeaza deloc pe rusi, stai tu linistit.Belarus,peste prajit,cea mai buna tara din fosta Rusie era Ukraina,restul era pamant de flori,cam astea erau Rusia si Ukraina, dar acu se vede cat de tare era si Ukraina, Astia, nu au arme nucleare ramase de pe vremuri. Dale frate una la mosocbva si iai scos din joc definitiv laughing sai sature.
Cred ca de aia zic multi ca ar putea aparea un razboi de asta, pentru ca si ukrainienii is tot rusi, dusi de acasa si tot genul ala.
Rusia este singura cam asta e adevarul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Pai s-au facut de cacao ca era gherila urbana si prin teren nasol acolo, nu se bateau in rachete cu cecenii...
Legat de cum functioneaza rachetele, stiu destule. Tu umbli cu termeni generali acolo. De chaff si flare ai auzit, nu? https://defenceview.in/......-vs-thaad/
De acord cu tine ca nu ataca cu rachete nucleare. Pina la proba contrarie, dar sper sa nu apucam sa vedem asa ceva.
"Rusia astazi este singura, nu uita asta, nu mai are pe nimeni de partea ei, Cine sare pentru rusia, ori se aliaza cu ei in caz de un razboi? Nimeni, nici macar North Coreea" Nu cred ca astia din China s-au inarmat ca turbatii degeaba in ultimii 10-15 ani... asteapta doar o ocazie din care sa profite maxim.
P.S. Nu-s rusofon decat daca discutam de rusoaice sau trupe de metal. ❤❤❤Tania Russof❤❤❤ || ❤❤❤Arkona, Inner Missing, Boney Nem, Funeral Tears, multe altele ❤❤❤

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Ucraina a renuntat la TOATE focoasele nucleare mostenite de la USSR, ai uitat?

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu, nici nu am stiut. DStiam ca au arme nucleare mostenite si nu prea cred ca au renuntat la ele, nu vad cine ar fi renuntat la asa ceva, dar daca asa e oficial o fi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Daca aveau arme nucleare credeai ca rusii erau timpiti sa atace? https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_weapons_and_Ukraine

| StefanIlAreMare a răspuns:

Ce, nu are voie sa intrebe? Te bagi asa aiurea in seama

| Violleta2022 a răspuns (pentru StefanIlAreMare):

Tu ai inteles intrebarea?

| StefanIlAreMare a răspuns (pentru Violleta2022):

Da

| Violleta2022 a răspuns (pentru StefanIlAreMare):

Tu esti avocatul lui?
Atunci explica-i ce ai inteles!

| StefanIlAreMare a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar tu esti judecatoarea lui sa ii spui sa lase treburile razboiului?

| sierra1 a răspuns (pentru StefanIlAreMare):

Iart-o, că nu știe!

| alexcarcea a răspuns:

Deveselu va disparea primul de pe harta in caz de conflict.