| UzOm a întrebat:

Știe cineva un site în care să găsesc informații despre fizică, mai exact, despre electricitate?

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Http://www.manualdefizica.ro/wp-content/uploads/2013/04/SINTEZE-DE-BAC.pdf

Legea lui Joule nu e importanta.
E, U, u nu sunt acelasi lucru.
E il poti afla din legea lui ohm sau din legea lui kirchhoff daca ai destule informati in exercitiu.U=I*R( r mare) u=I*r(r mic)

cauta pe youtube exerciti cu gruparea rezistentelor, condensatorilor, kirchhoff etc

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde de ce nivel, sunt de la nivel 0 https://ro.wikipedia.org/wiki/Curent_electric pana la tehnologia de energie libera Khese. Esti prizonier in TPU si nu poti umbla pe strazi ca gugal sau youtube?

| UzOm explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dacă tu găsești ceva bun pe,, gugal" sau youtube într-un timp cât mai scurt, jos pălăria! Pe mai toate site-urile care am fost, nu am găsit ceva de dai doamne. Ca să nu mai spun că pe unele site-uri, informațiile respective nu erau complete.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru UzOm):

Pai de ce am mentionat ce nivel? La un domeniu asa vast cred ca numai cartile te ajuta pe specificul care il cauti. Aici suntem de-a valma copii cu batrani, nu stii cu cine vorbesti. Si eu as vrea multe dar sunt departe departe si nu am ce lua de pe net iar cu cartile e greu sa pui pe altii sa-ti caute / trimita etc.

| UzOm explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Păi dacă sunt paralel cu paralela, tu ce nivel crezi?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru UzOm):

Crezi ca eu sunt vreun savant? Am crezut ca nu stii nici unitati de masura ca n-ai dat detalii. Vad ca stii totusi ceva ceva.

| UzOm explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Paralela? Asta am făcut și fac la Geografie...
Eu doar am vrut să te întreb dacă ai niște surse din care să ma informez.

| ElenaMariajnk1441 a răspuns (pentru UzOm):

Ce vrei sa stii? Mi ar fi usor sa ti distez toata teoria de la electricitate laughing si parte de probleme