| SlenderMan299 a întrebat:

TPU! Am trimis o poza care nu trebuia sa ajunga pe Facebook unui prieten din greseala iar Facebook-ul mi-a dezactivat contul. Il pot recupera?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Facebookul nu îți dezactivează contul în totalitate, decât atunci când nu îți poți dovedi identitatea, ori când ai prea multe suspendări repetate. Iar "pedepsele" sunt blânde la început, urmând a fi din ce în ce mai dure, dacă tu continui să încalci regulamentul în mod repetat. În definitiv, acestea duc la dezactivarea/ștergerea definitivă a contului. Din câte am înțeles, ei chiar te avertizează în acest sens (ex: postarea unor imagini cu conținut obscen poate duce la suspendări sau chiar ștergerea definitivă a contului).
Întotdeauna trebuie să ai grijă ce postezi și cui distribui aceste materiale. Sunt oameni care au o plăcere nebună de a raporta orice îi zgârie la ochi. În general, FB ia atitudine în cazul pozelor indecente (nuduri/por.no), ori a prea multor cereri de prietenie trimise într-un timp extrem de scurt, ori expedierea unor mesaje cu caracter injurios/trivial etc), iar toate acestea se fac în urma unor raportări. FB nu le știe chiar pe toate, ei află doar atunci când sunt informați. Ei verifică și dacă e cazul șterg postarea și sancționează autorul.
În cazul tău, nu știu ce să zic dacă îți mai poți recupera contul, dacă sancțiunea e temporară, să zicem că ar fi posibil. Dar dacă nu te-au anunțat în niciun fel, atunci ar putea fi dezactivat definitiv. Ei sunt foarte stricți. Îmi pare rău.

2 răspunsuri:
| Myion a răspuns:

Daa

| Myion a răspuns:

Cu numarul de telefon...sau email